Diyabetliler Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?
 

Yaz aylarında diyabet yönetimini kolaylaştıracak birkaç ipucuya aşağıdan ulaşabilirsin, senin için önemli noktaları aşağıdaki yazımızda derledik. 


Yaz meyvelerine dikkat

Karpuz, kavun, üzüm, çilek ve incir gibi yaz meyveleri yüksek glisemik indeksine sahipler. Bu tür meyveleri 1 küçük porsiyon şeklinde (glisemik indeksi ve kalorisi ayarlanarak) tüketmelisin. Yüksek glisemik indeksli meyvenin yanında süt ürünü tüketmek glisemik indeksini düşürüyor. Ayrıca meyvelerde tarçın kullanımı da kan şekerini dengeleyici etkiye sahip.

Ayak Bakımı 

Yaz aylarında ayakların travmaya maruz kalması ve ciddi enfeksiyonlar gelişebilmesi riski daha fazla. Bu sebeple uzmanlar, yaz mevsiminde dar ayakkabı ve parmak arası terlik giyilmemesi gerektiğini vurgulayarak, minik bir çiziğin bile iyileşmesi güç olan bir yaraya dönüşebildiğini hatırlatıyor. Yine aynı nedenle kumsalda, denizde veya taşlı arazilerde çıplak ayakla dolaşmamaya özen göster. 

İlaçların Serin Ortamda Saklanması 

İnsülin enjeksiyonu yapıldığında eğer hava çok sıcaksa ciltteki damarlar genişleyeceği için insülin çok daha kolay emiliyor. Bu nedenle soğuk havalara göre daha güçlü bir etki görüleceği için yazın insülin dozunu azaltmak gerekebilir. Bunun için doktorunla mutlaka iletişim halinde olmalısın. Ayrıca aşırı sıcakta dışarıda bıraktığın insülin kalemleri bozulabilir. Bu yüzden insülin kalemlerini kullanmadığın sürelerde buzdolabının yumurta bölümünde ya da en azından 25 derece altı ortamlarda saklamaya özen göster.

Yeterli Sıvı Tüketimi 

Yaz mevsiminde diyabetlilerin bol miktarda sıvı tüketmesi önerilmektedir. Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler ise günlük sıvı alım miktarına dahil edilmemelidir. Özellikle su tüketiminin tercih edilmesi, diyabetliler için önemlidir. 

Güneşe Maruz Kalınan Zamanları Sınırlama

Güneşe maruz kalmak terlemeyle birlikte sıvı ve elektrolit kaybına neden olur. Bu da kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine yol açar. Ayrıca diyabetlilerin sinir hasarı sonucu duyu kaybı da oluştuğundan, güneşin zararlı ışınları nedeniyle vücutlarında yanıklar görülebilir. Kişilerin, güneş ışınlarının dik geldiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmaları durumunda, koruyucu önlem almaları gerekir.

Egzersiz

Egzersiz ve spor hayatın mutlaka bir parçası olmalı. Bunun nedeni ise düzenli egzersizin hem kilo vermene katkı sağlaması, hem de insülin direncini ortadan kaldırması. Gün içinde yapacağınız 40-50 dakikalık yürüyüş en çok önerilen egzersiz türü. Ayrıca yazın bol bol yüzebilir, bahçenle ilgilenebilirsin. Ancak bunlar için akşam saatlerini tercih etmeli, güneş altında kesinlikle bulunmamalısın.

Rutin Kontrollerini İhmal Etme

Sıcak hava, güneş ve tatilin rehavetine kapılıp rutin kontrollerini asla ihmal etme. Çünkü diyabet yaz mevsiminde böbrek yetmezliğinden tansiyon problemi ve kalp krizine dek birçok hastalığı tetikleyebiliyor. Düzenli yapılan endokrinolojik, kardiyolojik ve göz muayeneleri ile EKG gibi kardiyolojik ve ihtiyacına göre belirlenen laboratuvar tetkikleri sayesinde hem ilerde gelişecek olan komplikasyonlar önlenebiliyor, hem de erken evre tespit edilen böbrek yetersizliği geri döndürebiliyor. Bu nedenle kullanılan insülin ve ağızdan ilaç kullanımı, takip edilen kan şekeri durumunun hedefte olup olmamasına göre, hekiminin belirlediği 3-6 aylık aralarla kontrollerine mutlaka devam etmelisin.

DİĞER MAKALELER