FreeStyle Libre kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve ipuçları

 

Parmaktan şeker ölçümü ile kendi kendine kanda glikoz ölçümü yanı sıra sensör teknolojisini kullanan şeker ölçüm cihazları da tercih ediliyor. Bu teknolojinin öncülerinden biri olan FreeStyle Libre sürekli şeker ölçüm cihazının kullanımı çok kolay. Diyabet takibi için pratik bir süreç sunuyor. Peki, FreeStyle Libre kullanırken nelere dikkat edilmeli?

 

FreeStyle Libre kullanırken nelere dikkat etmeli?


Gelin önce FreeStyle Libre’nin özelliklerinden biraz bahsedelim...

Üst kolun arka tarafına 5 mm yüksekliğinde, 35 mm çapında bir sensör takılır. Bu sensör deri altındaki sıvıdan şeker ölçümü yapar. Sensörün cildin altına giren kısmı 0,4 mm'den azdır. Şeker seviyesini öğrenmek için okuyucuyu 4-5 cm kadar sensöre yaklaştırmak gerekir. [1,2]

 

FreeStyle Libre kullanımında aşağıdaki konulara dikkat etmek cihazı daha verimli bir şekilde kullanmayı sağlar…

 

FreeStyle Libre sensörü konusunda dikkat edilecekler:[1,2]


●       Sensör, uygulayıcı olarak bilinen kullan-at cihaz ile üst kolun arka tarafına uygulanır.

●       Sensör, kullan at yapıdadır ve ömrü, açılıp kola takıldıktan itibaren 14 gündür. Bu nedenle 14 gün sonra sensörün yapıştırıcı pedini soyarak çıkarmanız gerekir.

●       Sensörü 14 gün sonra çıkarıp atmak ve yerine yenisi takmak gerekir.

●       Yeni sensörü yine üst kolun arka tarafına yapıştırıp (bu sefer diğer kol tercih edilebilir) ardından başlatmak gerekir. Zaten okuyucu yeni bir sensörü fark ederek sensörü başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

●       Sensör uygulandığında, cildin altına ufak (5mm), steril bir lif yerleştirilir ve ufak yapıştırıcı bir ped ile yerine tutturulur. Bu pedin düzgün tutunması için burada krem benzeri madde kalıntısı olmamalıdır. Cilt, kuru ve temiz olmalıdır.

●       FreeStyle Libre sensörü, suya dayanıklıdır. Onunla duş alabilir, havuza girebilir ya da denizde yüzebilirsiniz. Ancak 1 metre suyun altındaki derinliklerde ve 30 dakikadan uzun bir süre boyunca suda kullanılması önerilmiyor.

●       Sensör her dakika glikoz düzeylerini otomatik olarak ölçer ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklar. Sensör okuyucu ya da mobil uygulama FreeStyle LibreLink tarafından okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri hafızaya gönderir.

 

FreeStyle Libre bataryası konusunda dikkat edilecekler:[1,2]


●       Okuyucuda batarya ömrünü gösteren bir batarya ikonu bulunmaktadır.

●       Eğer batarya tam olarak boşalmışsa, okuyucu yaklaşık olarak 3 saatte tam olarak şarj olur.

●       Normal kullanım ile, okuyucu yeniden şarj edilmeyi gerektirmeden yaklaşık 7 gün boyunca kullanılabilir.

●       Yeniden şarj edilmesi gerektiğinde okuyucuda düşük batarya uyarısı gözükecektir.

 

FreeStyle Libre okuyucusu hakkında dikkat edilecekler:[1,2]


●       FreeStyle Libre sensörünü giysileriniz üzerinden okuyucu ya da mobil uygulama ile okutarak glikoz ölçümlerini alabilirsiniz. Bu nedenle kıyafetleri çıkarmanız ya da kolunu sıyırmanız gerekmez.

●       Okuyucu sensörün 1cm ile 4 cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

●       Okuyucunun dili ülkeye özgüdür ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Türkiye'den alacağınız okuyucular, sadece Türkçe olacaktır. Bu nedenle okuyucuda dil ayarı yapılamaz.

 

Sensör okuma yapmazsa ya da yanlış okuma yaparsa ?[1,2]


Sensörün doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için okuyucuyu açın ve glikoz okuması almak için sensörü okutun. Herhangi bir nedenden dolayı, sensör çalışmıyorsa, okuyucuda sensörün değiştirilmesini isteyen bir hata mesajı görünecektir. FreeStyle Libre sisteminin okumaları ile örtüşmeyen belirtileriniz varsa veya okumalarınızın doğru olmadığından şüpheleniyorsanız, kan şekeri ölçüm cihazını kullanarak parmaktan ölçüm ile şekerinizi kontrol edin. Kolaylık için okuyucuda, FreeStyle Optium kan glikoz ve kan keton test çubukları ile çalışan entegre bir FreeStyle Optium kan glikoz cihazı bulunmaktadır. Glikoz okumalarınız ile tutarlı olmayan belirtiler yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

 

Kaynak 1: Diyabet Yönetiminde Kan Şekeri Takibinin Önemi Uzm. Hemşire Şenay Zuhur

Kaynak 2: FreeStyle Libre Ürün Bilgisi

 

ADC-44242 v.1.0 09/21