Glukometre Cihazı Nedir?


 

“Glukometre” kelimesi, İngilizce’den gelir. Kandaki glikoz değerlerini ölçen cihazlara genel olarak glukometre ismi verilmiştir. Evde kan şekeri izlemi için geliştirilmiş olan glukometre, temelde bir glikoz kağıdı şeridi olarak tasarlanmış, zamanla daha gelişmiş cihazlar geliştirilerek  diyabetlilerin kullanımına sunulmuştur. Diyabet tedavisinin ana teması diyabeti kontrol altına almak olduğu için glukometre teknolojisi, bu alanda çok önemli bir işleve sahiptir.[2]
 
Kan Şekeri Ölçüm Cihazları Neden Önemli?
 
Glukometre ya da kan şekeri ölçüm cihazı, diyabetliye evde kendi başına kandaki glikoz seviyesini ölçme ve kendi durumunu izleme avantajı sunar. Böylece diyabeti kontrol altına almak mümkün olur.[2]
Günümüzde farklı markaların glukometre ürünleri olduğu gibi kullanım şekline göre farklılık gösteren ürünler de bulunmaktadır. Ancak glukometrelerin temel çalışma prensibi, diyabetlinin parmağından alınan kandaki şeker seviyesini ölçmek şeklindedir. Günümüzde bu yöntem, bazı dezavantajları sebebiyle giderek daha az tercih edilmekte ve parmaktan kan almadan şeker ölçümü yapabilen cihazlar öne çıkmaktadır. Zira, parmak delerek kanda şeker ölçümü yapmak, farklı nedenlerle oldukça zahmetlidir ve belirli noktalarda diyabet tedavisinde yetersizdir. Bunları şöyle açıklamak mümkün:[3]
·       Parmak delip bir nevi “kanatmak” oldukça rahatsız edicidir.İşlemin yapılması için ellerin temiz olması, ortamın temiz olması gibi ortam koşulları gerekir ve bu her zaman kolay olmaz. Örneğin talaşlı üretim yapan bir marangoz atölyesinde ya da oto boyama yapan bir atölyede bu işlemi yapmak için uygun ortam bulmak her zaman mümkün olmaz.

·       Parmaktan delme ile kan ölçümü yapmak için zaman ayırmak gerekir. Ancak örneğin otobüsle uzun bir yolculuk yaparken, çocuğunun antremanını izlerken ya da uzun süren bir toplantı esnasında bu işlemi yapmak, mümkün olmayabilir.
·       Parmak delerek yapılan ölçümlerde yukarıdaki sebeplerden dolayı çok fazla örneklem alınamaz. Alınsa bile hepsinin kağıda dökülmesi ve raporlanması mümkün olmaz. Gün içindeki tüm aksiyonlarının şeker seviyesini nasıl etkilediğini göstermek için parmak delerek yapılan ölçümler yetersiz kalır.

Yukarıda saydığımız sebeplerle pek çok diyabetli, gün içinde yapması gereken ölçümleri yapamıyor ya da her ne kadar ölçüm yapmanın önemini biliyor olsa da biraz da istemeyerek ihmal ediyor durumdadır[3]. Konu, diyabetli çocuklar olduğunda ise işler iyice zorlaşıyor. Ayrıca diyabetik ketoasidoz komplikasyonu yaşamamak için de sürekli ölçüm yapmak çok önemliyken şeker takibini ihmal etmek, çok tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor[1]. Peki, evde şeker ölçümü için parmaktan kan almak şart mı? Parmaktan kan almadan şeker ölçümü yapılamaz mı? Başka bir deyişle parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihazlar yok mu? Biraz da bu soruların yanıtına bakalım…
 
Parmak Delmeden Şeker Ölçümü Yapan Cihazlar
 
Günümüzde parmak delmeden glikoz seviyesini ölçmek mümkün. Bir okuyucu veya tercih edilirse mobil uygulama ve sensörle, hastanın günlük konforunu hiç bozmadan gün boyu şeker takibi yapmasına olanak tanıyan FreeStyle Libre, bu teknolojinin öncülerinden.
FreeStyle Libre ile gün içinde kendi kendine glikoz/ şeker ölçümü yaparak günlük aktivitelerine ve beslenmene doğru şekilde yön vermen mümkün. Aslında FreeStyle Libre’nin en belirgin farkı da burada ortaya çıkıyor. Evet, parmaktan kan almadan glikoz ölçümü yapabilmek büyük konfor ama esas gün boyu kan şekerini izleyerek alışkanlıklarına, beslenmene ve egzersiz döngüne yön vermene, büyük değişiklikler için rehber niteliğinde. Geçmişte parmaktan kan alarak gün boyu şeker takibi yapmanın güçlüğü, pek çok diyabetlinin günlük yaşam şekline yönelik değişiklikleri sağlama düzeyine erişmesine engel oluyordu. İşte, FreeStyle Libre tam da bu ihtiyaçtan yola çıktı. Kolay, acısız bir teknikle kendi kendine şeker ölçümü yapabilmek ve tüm ölçümleri rahat bir şekilde izleyebilmek; hatta grafiklere dönüştürerek yorumlayabilmek. Böylece  “bugün daha fazla karbonhidrat almamalıyım” veya “biraz yürüyüş yapmalıyım” gibi diyabeti kontrol edecek sonuçlara ulaşman mümkün.
 
Renkli ve Desenli FreeStyle Libre…
 
FreeStyle Libre, kişiye özel olmayı önemseyenler için farklı renk ve desen seçeneklerine sahip etiketler de sunuyor, bu etiketleri kullanarak sensör ya da okuyucunu renklendirmeyi tercih edebilirsin. Parmak delmeden sürekli şeker takibi yapan bir cihaz olan FreeStyle Libre, diyabeti yönetmene konforlu bir şekilde olanak tanıyor. Ürün rezervasyonu sırasında tercih ettiğin etiket paketini seçmen yeterli. Bu açıdan diyabetli yakınlarına hediye etmen için de çok keyifli kişisel seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin deniz tutkusu olan bir diyabetli yakınına hem diyabetini çok daha konforlu bir şekilde kontrol etmesi hem de ona özel olan balık temalı etikete sahip sensör ve okuyucu sunabilirsin.
 

Kaynak1: Türk Klinik Biyokimya Derg 2004; 2(3): 105-112 

 

Kaynak 2: Türk Diyabet Vakfı , Diyabet Hakkında Her Şey, Evde Şeker Takibi

 

Kaynak 3: Diyabet Yönetiminde Kan Şekeri Takibinin Önemi Uzm. Hemşire Şenay Zuhur

 

ADC-37211 v.1.0 05/21

DİĞER MAKALELER