İade ve Değişim Koşulları : 

 

İADE VE DEĞİŞİM SÜRECİ

1.İADE

(a)Dış ambalaj kutusu açılmamış sensör ve okuyucular için ;

Müşteri hizmetleri 14 gün içinde aranarak iade etme talebinde bulunulmalıdır.

İade edilecek ürün depo adresine gönderilmelidir.

Ürün depoya ulaştıktan sonra 1 ay içerisinde gereken tutar hesaba yansıyacaktır.

Ürünün iade için gerekli koşulları sağlamadığı saptanırsa müşteri aranarak bu konuda bilgilendirilecektir.

Fatura tarihinden itibaren 14 günden daha uzun bir süre önce teslim edilmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

(b)Kullanılmamış fakat dış/iç paketi açılmış sensörler için ;

Sensör kullanılmamış olsa dahi güvenlik, hijyen ve kalite standartları gereği ürün iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılmamaktadır.

(c)Kullanılmamış fakat dış/iç paketi açılmış okuyucular için;

Okuyucu kullanılmamış olsa dahi, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır.

 

2.DEĞİŞİM VE GARANTİ

(a) Okuyucu, fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındaki süre içerisinde, herhangi bir yıpranma, talimatlara uyulmama veya yanlış kullanım sebebi dışında, okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda yeni okuyucu ile ücretsiz değişim yapılabilir.

     

(b)FreeStyle Libre Sensörleri için hiçbir garanti yoktur. Bununla birlikte, Abbott, aşağıdaki kriterlerin karşılanması şartıyla müşterinin sorununu çözme odaklıdır. Müşterilerimiz müşteri hizmetlerine başvurarak sorunlarını dile getirdikleri takdirde, Abbott olarak en uygun çözüm seçeneğini müşterilerimizle paylaşabiliriz.

 
 
Müşteri Hizmetleri Hattı
0850 577 75 04
 

       I.          FreeStyle Libre ürünleri yalnızca, onaylı satın alındığı ülkede kullanım içindir ve satın alındığı ülke dışına gönderilmemeli veya kullanılmamalıdır.

    II.          Müşteri, FreeStyle Libre sensor veya okuyucuya dair yaşadığı problemi 14 gün içinde müşteri hizmetlerine bildirmelidir. Müşteri hizmetleri ile iletişim kururken ürünün seri numarasını temsilcilere iletmeli, değişim/iade talebi onaylandıktan sonra, müşteri hizmetleri tarafından verilen talep kodunu tıbbı atık poşetinin üzerine yazarak, ayıplı ürünü depoya göndermelidir.

   III.          Her müşterinin bir yıl içinde, en fazla 3 kez okuma hatasından kaynaklanan ve en fazla 3 kez de düşme hatasından kaynaklanan sensör değişimini talep etme hakkı bulunmaktadır. Hiçbir okuma değeri göstermeksizin sadece hata mesaji veren sensör ya da okuyucular için yıllık değişim limiti bulunmamaktadır.