İncir Uyutması
 

Bu tarifimiz ile şimdi geleneksel tatlılarımızın hep şerbetli ve hamurlu olmadığını kanıtlayacağız. Karşınızda kalorisi can yakmayan, diyabetlilerin de rahatlıkla tüketebileceği ve tatlı krizlerini şıp diye kesecek en güzel geleneksel tatlılarımızdan “incir uyutması”! Tarifimizin içeriği ise bizce şahane. 

Yazın taze taze toplanıp, kışları afiyetle tüketilmek üzere kurutulmuş incirleri alıyoruz. Minik minik doğrayıp ılık sütün içinde bekletiyoruz. Şeker ihtiyacımızı tamamen kesmesi içinde tarçından, muskattan, toz zencefilden yardım alıyoruz. İncirler, oda sıcaklığında sütü mayaladıkça kıvamları da yoğunlaşıyor. Ortaya muhallebiye benzer, şekersiz, çok pratik ve her kaşığı lezzet dolu tarçınlı incir uyutması çıkıyor.

Minik bir püf noktası verelim. Bu tadı damağında kalacak sağlıklı tatlıyı kapalı cam kavanozların içinde ve buzdolabında üç gün kadar saklayabilirsin. Bu şekilde muhafaza edersen keyif ve afiyetle tüketebilirsin.

 

Malzemeler: 

1 litre süt

13 adet kuru incir

1 çay kaşığı tarçın

Üzeri için: 

Tarçın

 

Pişirme Önerisi: İçerisine yenibahar, muskat, zencefil gibi farklı baharatlar ilave edebilirsin.

 

Hazırlanışı: Kuru incirleri sıcak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar beklet. Kuru incirleri suyun içinden çıkar ve sap kısımlarını dahil etmeden minik küpler halinde doğra. Sütü orta boy bir tencerenin içine al. Kaynama noktasına gelene kadar ısıt. Ama kaynatmamaya özen göster. Bir kabın içine doğranmış incirleri, ısıtılmış sütü ve tarçını ilave et ve karıştır. Kabın ağzını kapatarak oda sıcaklığında yaklaşık 20 dakika beklet. İncirlerin şiştiğini gözlemleyeceksin. İncirler şiştiğinde el blenderı ile tüm malzemeleri ezerek karıştır. Ağzını yeniden kapatarak oda sıcaklığında yaklaşık 30 dakika kadar beklet. Ardından dolapta 2 saat kadar dinlendir. Çıkarıp üzerini süsleyerek afiyetle tüket.

 

Servis Önerisi: Üzerini daha yoğun seviyorsan tarçın ile ya da dilersen antepfıstığı ve ceviz ile de süsleyerek servis edebilirsin.

 

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=o7KwkDtdwA0

 

ADC-37203 v.1.0 03/21

DİĞER MAKALELER