Kan Şekeri Değerleri

 

Kan şekeri değerleri ne olmalı sorusu pek çok kişi için önemli. Kandaki glikoz, vücudun temel enerjisi olarak tanımlanabilir. Tüketilen besinlerle vücuda alınan glikoz kan yoluyla hücrelere iletilir ve enerji sağlanır. Bu nedenle kandaki glikoz seviyesi önemlidir. Kandaki şekerin seviyesini belirlemek için testler yapılır. Açlık kan şekeri testi, tokluk kan şekeri testi, HbA1c testi, idrar testi, kendi kendine şeker ölçümü gibi farklı testlerle kandaki glikoz seviyesi ve insülin direnci araştırılır. Önce biraz kan şekeri ölçümü için yapılan testlerden bahsedelim.

 

Kan Şekeri Ölçümü ve Testler

 

Kandaki glikoz seviyesini ölçmek üzere yapılan testler şöyle açıklanabilir:

 

1.   Açlık Kan Şekeri Testi

 

Kişinin 8-12 saat açlık sonrasında verdiği kan örneğine bakılarak yapılan testtir. Testin sonucunda kandaki glikoz değeri 126 mg/dl veya üstünde çıkarsa başka bir gün  test tekrarlanır ve sonucun aynı değerlerde çıkması genellikle diyabet tanısı için yeterlidir.

·       50/70mg/dl: hipoglisemi olabilir.

·       70/100mg/dl: normal kabul edilir.

·       100/125mg/dl: gizli şeker olabilir.

·       126mg/dl üzeri: diyabet olabilir.

 

2.   Tokluk Kan Şekeri Testi

 

Tokluk şeker testi sıklıkla yapılır. Ağıza ilk lokma alındıktan itibaren 2 saat beklenir ve ardından kan örneği alınır. Tokluk kan şekerinin 200 mg/dl seviyesinde veya üzerinde olması durumunda diyabet tanısı konur.

 

3.   HbA1c Testi

 

Glikozun hemoglobine bağlılığının ölçüldüğü HbA1c testinde 2-3 aylık bir ortalama veri alınır. HbA1c Testinin sonuçları genellikle şöyle okunabilir:

·       %3,5 ile %5,7 arası normal kabul edilir.

·       %5,7 ile %6,4 arası gizli şeker belirtisi olarak görülür.

·       %6,5 üzeri diyabet teşhisi için yeterli görülür.

 

4.   Oral Glikoz Tolerans Testi

 

Halk arasında şeker yükleme testi olarak bilinen Oral Glikoz Tolerans testinde süreç, biraz daha zahmetlidir. Test yapılırken öncelikle açlık kan şeker ölçümü yapılır, ardından 75 gram glukoz 300 ml suda çözündürülerek kişiye verilir. 2 saat boyunca her yarım saatte bir test yapılır, 2. saatin sonunda kandaki glikoz seviyesi 200 mg/dl veya üzerinde çıkarsa kişiye diyabet teşhisi konur.

 

5.   Kendi Kendine Şeker Ölçümü /Evde Şeker Testi

 

Diyabetlinin glikoz seviyesini sürekli olarak ölçmesi ve bir günlük tutması durumun kontrol altına alınması için değerlidir. Bu amaçla hekim önerisiyle kişi, kendi şeker ölçümünü yapabilir. Şeker ölçüm cihazı kullanılarak evde şeker takibi yapılır. Bu amaçla parmaktan kan alma ya da parmak delmeden sensör yardımıyla şeker testi yöntemleri kullanılabilir.

Şeker ölçüm cihazı kullanımı ile diyabetli, günlük takibi sağlar, diyabet konusunda bilinçlenir ve hekimine sunmak üzere düzenli bir günce tutabilir. Kendi kendine test süreci ise genellikle zahmetlidir. Özellikle de parmaktan şeker ölçüm cihazı ile kan alma yöntemi, her yerde yapılamaması, kullanışsız olması, kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilemesi ve acı vermesi sebebiyle diyabetlinin günlük yaşamını zorlaştırabilir. Ayrıca verdiği sonuçlar, sadece kan örneğinin alındığı anı yansıtır.  Diğer yandan çocuklarda şeker hastalığı konusu düşünülünce gün içine bir kaç kez parmaktan kan almanın zorluğu daha iyi anlaşılır.

 

Şeker Değerlerini Parmak Delmeden Öğrenmek!

 

FreeStyle Libre ile parmak delmeden glikoz (şeker) ölçümü yapabilirsin. FreeStyle Libre şeker ölçüm cihazı ile günlük konforundan ödün vermeden glikoz seviyesini ölçebilir, ölçüm sonuçlarını FreeStyle Libre yazılımı yardımıyla saklayabilir hatta grafiklere dönüştürebilirsin. Böylece vücudunun glikoz trendini gözlemleyebilir, glikoz profilini detayları ile sağlık uzmanınla da kolayca paylaşabilirsin.

FreeStyle Libre’nin okuyucu ekranında görülen trend okları ile gün içinde şeker trendinin ne yönde seyrettiğini, düşme ya da çıkma eğilimli olup olmadığını takip edebilirsin. Günlük aktivitelerinin şeker seyrine etkisini daha yakından takip edebilir ve farkındalığını artırabilirsin.

 

Kaynak 1: Serap Yasa, Kan Şekeri Takibi, 51. Diyabet Yaz Kampı, diyabetcemiyeti.org.

Kaynak 2: Nermin Olgun, Bölüm 7, Kendi Kendini İzleme, Türkiye Diyabet Hemşireliği Derneği Kitabı.

 

ADC2019-02-62

DİĞER MAKALELER