Kan şekeri ölçüm cihazı nerede satılır?

 

Kan şekeri ölçüm cihazı nerede satılır ya da kan şekeri ölçüm cihazlarının fiyatları nasıldır, gibi arayışlarda; ürüne göre farklılık olacağının bilgisini vermek gerekir. Diyabet tanısı konulduktan sonra hekim, evde kan şekeri izlemi ister. Diyabetlinin kendi kendine kan şekerini ölçmesi, diyabetin kontrol altına alınması için en önemli adımdır. Bu izlemin verdiği bilgilere göre de diyabetli, beslenme, egzersiz ve günlük program planı yapar. Beslenme planı, egzersiz planı ve stres yönetimi ile diyabet kaygısını yenmek için kan şekeri izlemi, ilk adımdır. Hatta yol göstericidir.[1] Peki, kan şekerini ölçen aletler nerede satılmaktadır ?

 

Kan şekeri ölçüm cihazı nerede satılır?


Öncelikle parmak delerek kan şekeri ölçümü yapan kapiller ürünleri ve sensör teknolojileri gibi farklı özelliklerde cihazlar olduğunun altını çizmek gerekir.[1],[2] Söz konusu kan şekeri ölçüm cihazı çeşitlerinin hemen hepsi eczanelerden temin edilebilir. Ancak ürünlerin resmi web sayfalarından, farklı online satış platformlarından da sipariş verilebilir. Burada ilgili markanın satış ağı belirleyicidir. Özetle, internetten şeker ölçüm cihazı alabilir, ürün özelliklerini ve fiyatları inceleyebilir ya da doğrudan sağlık malzemeleri satışı yapan noktalara giderek veya eczanelerden kan şekeri ölçen cihazların çeşitlerine bakarak tercih yapabilirsiniz.

 

Şeker Ölçüm Cihazı Modelleri


İdrardan Şeker Ölçen Cihazlar: İdrardan glikoz ölçümü, diyabet tanısı ve diyabet takibinde çok tercih edilmemektedir. Ancak bazı durumlarda bu ölçüm daha uygun olabilir. Elbette buna hekim karar verecek ve idrardan şeker ölçümü yapılmasını önerecektir. Bunun için geliştirilmiş ürünler bulunabilir.[2]

 

Kapiller: Kandaki şeker oranını diyabetlinin kendi kendine ölçmesi için geliştirilen kan glikoz ölçüm cihazlarının çeşitli versiyonları, hızlı ölçüm sonucu için sağlık uzmanları tarafından sağlık merkezlerinde kullanılmaktadır. Bu ürünlere parmaktan kan şekeri ölçen cihazlar da denmektedir. Farklı markaların farklı özelliklerde çok sayıda kapiller ölçüm ürünü seçeneği arasından seçim yapılabilir.[1],[2]

 

Sensörlü Şeker Ölçüm Cihazları: Kandan değil de deri altındaki hücreler arası sıvıdan ölçüm yapan bu cihazlar, bu alanda geliştirilen en son teknoloji temsil etmektedir.[1] Kola takılan bir sensörün giysilerin üstünden de ölçüm yapabilen bir okuyucu ya da telefon uygulaması ile sadece 1 saniyede okutulması ile glikoz değerini veren FreeStyle sürekli şeker ölçüm cihazı, diyabet takibini kolaylaştırmaktadır.[1],[2], [3] FreeStyle Libre ürünlerini freestylelibre.com.tr adresindeki web sitesinden daha fazla bilgi için inceleyebilir yine aynı siteden satın alabilirsiniz.

 

Kaynak 1:Diyabet Yönetiminde Kan Şekeri Takibinin Önemi UZM. HEM. ŞENAY ZUHUR Diyabet Eğitimi Hemşiresi

Kaynak 2: Özel Etiler Hastanesi Şeker Hastalığında Kontrol ve Takip

Kaynak 3: FreeStyle Libre Ürün Bilgisi

 

ADC-44237 v.1.0 09/21