Reaktif Hipoglisemi
 

Postprandial hipoglisemi olarak da bilinir. Çok basit bir tanımla, yemekten sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir. Reaktif Hipoglisemi için diyabetin ilk adımı tanımı da yapılır. Çünkü kontrol altına alınmadığında diyabete dönüşür. Şimdi, diyabet tiplerinden biri olarak bilinen postprandial hipoglisemi nedenleri, tedavi süreci gibi konu başlıklarına bakalım...

 

Reaktif Hipoglisemi Neden Olur?
 

Yapılan araştırmalara göre reaktif hipoglisemi, karbonhidratlı besinlerden sonra daha sık görülmektedir. Özellikle yüksek glisemik indeksli gıdalar yani karbonhidratlar, tatlılar tüketildikten hemen sonra kanda glikoz ve pankreasta insülin üretimi hızla yükselir. Ancak yaklaşık 2 saat sonra insülin, kan şekerini normalin de altına inecek şekilde düşürür. Tam da bu noktada reaktif hipoglisemi yani düşük kan şekeri durumu ortaya çıkar.

 

Reaktif Hipoglisemi Nedenleri
 

Reaktif Hipogliseminin sebebi nedir” sorusunun yanıtı oldukça komplikedir. Ancak karbonhidratça zengin beslendikten 1,5- 2 saat sonra kişide terleme, sinirlilik hali, acıkma, titreme gibi belirtilerle kendini gösterir ve genellikle karbonhidrat alımı ile aniden durur. Reaktif Hipoglisemi, Tip2 diyabetin erken evresi olarak da görülür. Bazen de tiroid ve böbreküstü bezleri başta olmak üzere bazı endokrin organların ürettiği hormonların fazlalığında veya yetersizliğinde ortaya çıkabilir.

 

Reaktif Hipoglisemili Nasıl Beslenmeli?
 

Kişinin beslenme planı ancak hekim tarafından yapılmalı ve kişiye özel olmalıdır. Lifli gıda tüketimi ve bol sıvı tüketimini karbonhidrata tercih etmek ve günde en az yarım saat hafif tempolu yürüyüş yapmak, yaygın bir öneridir. Yapılan araştırmalara göre doğru beslenme ile Reaktif Hipogliseminin diyabete dönüşmesini %60 oranında engellemek mümkün. [1]

 

Reaktif Hipoglisemide Şeker Testi Kaç Çıkar?
 

Normal açlık kan şekeri düzeyi 80-100mg/dl iken yine normal kabul edilen tokluk kan şekeri düzeyi de 120-130mg/dl şeklindedir. Ancak kişide reaktif hipoglisemi varsa kan şekeri ölçümünde 50mg/dl altı gözlenir.

 

Reaktif Hipoglisemi Kilo Aldırır mı?
 

Reaktif hipogliseminin neden olduğu bazı durumlar vardır. Bunlara reaktif hipoglisemi belirtileri de denilebilir. Örneğin sık ve çok yemek yeme isteğine bağlı kilo alma, sinirli ruh hali kandaki glikoz seviyesinin düşmesi ile ilişkilendirilir.

 

Reaktif Hipoglisemi Nasıl Teşhis Edilir?
 

Reaktif hipoglisemi tanısı için hekimin şeker ölçümü istemesi esastır. Kanda şeker değerleri bakılırken diğer yandan şeker yüklemesi istenebilir. Reaktif hipoglisemik durumda şeker yüklemesinden sonra ilk bir saat kanda glikoz düzeyi yüksek iken ikinci saatten sonra hızla düştüğü gözlenir.

 

Reaktif Hipoglisemi Tedavisi
 

Reaktif Hipoglisemi, bir hastalıktan çok bir sonuçtur. Bu nedenle genellikle tanı konulduktan sonra reaktif hipoglisemiye neden olan etkenler değerlendirilerek tedavi süreci başlar. Tedavide hipoglisemiyi düşürmek hedeftir. Tedavi sürecine beslenme, egzersiz ve kandaki glikoz seviyesinin sürekli ölçümü eşlik eder. Bu amaçla reaktif hipoglisemik kişi, gün boyu şeker düzeyini gözlem altında tutmalıdır. Kendi kendine şeker ölçümü için şeker ölçüm cihazı kullanılır.

 

FreeStyle Libre Şeker Ölçüm Cihazı
 

FreeStyle Libre sistemi sayesinde gece-gündüz boyunca gerçekleşen tüm glikoz seyrin hakkında bilgi edinebilirsin. Parmağını acıtarak delmek yerine sadece bir saniyelik bir ölçümle şeker düzeyini görebilirsin. Bi saniyelik ölçüm ile anlık şeker değerini, son 8 saatlik şeker trendini ve şekerinin düşme ya da çıkma eğilimini görürsün.14 gün boyunca sürekli kullanımla eksiksiz bir glisemik tablo elde edebilir ve sağlık uzmanın ile paylaşabilirsin. Gün içindeki tüm aktivitelerinin şekerine yansımasını öğrenir, diyabet farkındalığını artırırsın.

Sensör, gün boyu kırılma, kıvrılma ihtimali olmayan üst arka kola uygulanır. FreeStyle Libre’nin sensörünü uygulamak, çok kolaydır. Kol yüzeyinde yara, dövme, tüy, ben gibi unsurların olmamasına ve kuru, temiz olmasına dikkat etmen yeterli. Sensör koldayken okuyucu ile istediğin an (yerleştirdikten en az 1 saat sonra) şeker ölçümünü yapabilirsin. Şeker profiline detaylarıyla hem sen hem hekimin hakim olur ve diyabette tedavi sürecinde bir adım öne geçersin.

 

Kaynak 1: aciltip.medicine.ankara.edu.tr, 49. Ulusal Diyabet Kongresi Sunumları.

Kaynak 2: Prof. Dr. Metin Özata, Glisemik İndeks Diyeti, 2013.

 

ADC2019-02-64

DİĞER MAKALELER