Şeker Hastalığı Testi

 

Halsizlik, ağız kuruluğu, artan şeker tüketme ihtiyacı ya da acıkınca gergin olma gibi haller, pek çok kişinin “diyabet olduğumu nasıl anladım” sorusuna yanıt oluyor. Fakat öncelikle bilmen gerekir ki  bazı genel yaygın belirtileri hissediyor olman diyabetli olduğunu göstermez. Bu konuda tanı ancak hekim tarafından konulabilir. Hekim ise diyabet tanısı koymak üzere mutlaka kan şekeri testi ya da kan şekeri ölçümü isteyecektir. Başka bir deyişle kan şekeri değerlerini yakından gözlemlemek isteyecektir.

Şimdi, diyabet testleri (şeker hastalığı testi) aç karnına mı yapılıyor, şeker testi nedir, şeker testi sonucu nasıl değerlendirilir gibi soruların yanıtlarına bakalım…

 

Şeker Testleri

 

Şeker testleri ya da diyabet tanısına yönelik kanda glikoz testleri farklılık gösterebilir. Aç karnına yapılan ölçümler, tok karnına (öğünden 2 saat sonra) yapılan testler, gebelik için kan şekeri testi gibi...

 Diyabet tanısı için yapılan testler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1.    Açlık plazma glikozu (APG)

2.    Rastlantısal plazma glikozu

3.    Oral glikoz tolerans testi

4.    HbA1C testi

 

Yukarıdaki testlerden en az biri, hekimin tanı koyması için yeterli veri olarak kabul edilir. Test sonucuna göre diyabet tanısı konulan kişi için beslenme, egzersiz önerileri yapılabilir. Bunun yanında düzenli şeker ölçümü istenebilir. Bu amaçla evde şeker ölçümü cihazları kullanılarak kişinin anlık glikoz takibi yapması amaçlanır. Şeker ölçüm cihazları ile yapılan ölçümler belirli periyodlarla hekimle paylaşılır.

 

Evde Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

 

Kendi kendine şeker ölçümü için parmak ucu delme yöntemini kullanabilir ya da parmak delmeden şeker ölçümü yapılabilir. Parmaktan şeker ölçüm cihazları ile parmağın ucunu delerek aldığın kan örneğini cihazla ölçmen ve sonucu bir deftere not etmen gerekir. Bu işlem, genellikle acı verici ve konforsuzdur. Hem her ortamda yapılmasının güç olması hem de sürekli olarak parmak delmenin rahatsız edici etkisi kişinin moralini de bozabilir. Ayrıca günlük aktiviteleri de olumsuz etkiler. Diğer yandan anlık bir kan şekeri ölçüm verisi sunması, aslında gün içinde değişen değerleri yakalayamaz. Bu da gerçekçi veri elde etme konusunda yetersiz bir test elde etmenize neden olur.

 

Parmak Delmeden Şeker Testi

 

Kendi kendine şeker testi için tek yöntem parmak delme ile kan örneği almak değildir. FreeStyle Libre ile koluna uygulayacağın şeker ölçüm sensörü, gün boyu ağrısız, acısız, zahmetsiz bir şekilde sürekli şeker ölçümü yapmanı sağlar. Anlık bir veri yerine tüm günlük dalgalanmaların görüntüsünü almanı sağlar. Gün içerisindeki tüm aktivitelerinin şeker seviyene yansımasını takip edebilir, buna göre aktivitelerini ve diyabetini en iyi şekilde yönetmek üzere düzenleyebilirsin. Üstelik senin bir not defteri tutmanı gerektirmez. FreeStyle Libre okuyucusu sana detaylı ve kolay anlaşılır raporlar sunar hem bu raporları hem de detaylı sağlık uzmanı raporlarını hekiminle kolayca paylaşabilirsin. Bunun için sadece okuyucunla birlikte sana gönderilen ara kablo aracılığıyla okuyucunu bilgisayarına bağlamalısın.

 

Kaynak 1: 45. Ulusal Diyabet Kongresi Diyabet Tanı ve Tedavi Rehberi

DİĞER MAKALELER