Şeker Ölçüm Cihazları

 

Evde şeker ölçümü yapabilmek için kan şekeri ölçüm cihazları yaygın olarak kullanılıyor. Peki, evde şeker takibinin faydası nedir ve parmak delmeden şeker ölçümü yapılabilir mi? Bu soruların yanıtlarına bakalım...

 

Evde Şeker İzlemi Önemlidir!

 

Diyabetli kişilerin evde kendi kendine glikoz düzeylerini ölçebilmesi ve hekimle paylaşmak üzere kayıt altına alabilmesi çok önemlidir. Diyabet tedavisinin en önemli aşaması da kişinin kendi şeker (kan şekeri ya da interstisyel sıvı şekeri ) seviyesini ölçerek kaydettiği süreçtir. Evde şeker ölçümü yapabilmek için kan şekeri ölçüm cihazı ya da sensör teknolojileri kullanılır. Peki, evde şeker takibi neyi sağlar ya da diyabetli için nasıl bir fayda sunar.

 

Şeker Takibinin Önemi

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin kendi şeker seviyesini ( kan şekeri takibi ya da interstisyel sıvı şekeri takibi )  ölçerek bir günlük tutması çok önemli bir aşamadır. Söz konusu takip ile diyabetli yaşamda bazı önemli önlemler alınabilir:

·       Kan şekeri ölçüm cihazları ya da sensör teknolojileri ile yapılan takip, ani şeker yükselmesi ya da düşmesi gibi durumların fark edilmesini sağlar.

·       Diyabetliye verilen diyet, egzersiz gibi önerilerin ne ölçüde fayda sağladığı izlenebilir.

·       Diyabetlinin eğitimine yardımcı olur.

·       İleri dönem sağlık sorunlarının geciktirilmesi ya da önlenmesini sağlar.

·       Hastanede yatış sıklığı ve yatış süresini azaltabilir. Dolayısıyla diyabetin tedavi maliyetlerini azaltabilir.

·       Kişiye daha esnek hareket edebildiği ve güvenli hissetiği bir yaşam konforu sağlar.

       

Evde Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

 

Kişinin kendi kendine şeker ölçümü ( kan şekeri ölçümü ya da interstisyel sıvı şekeri ölçümü ) yapabilmesi için geliştirilmiş ve çalışma prensipleri birbirinden farklı olabilen çok sayıda cihaz söz konusudur. Genel olarak bu cihazların tamamına şeker ölçüm cihazı denir. Genellikle de bir ölçüm cihazı, şeker ölçüm cihazı iğnesi ve ölçüm çubuğu şeklinde üç ana parçadan oluşurlar. Parmaktan şeker ölçüm cihazı kullanımında diyabetlinin parmak ucunu şeker ölçüm cihazı iğnesi ile delmesi işleminin ardından ölçüm çubuğuna örnek alınıp, cihazla ölçüm sağlanır. Şeker ölçüm aleti çeşitlerinin temel çalışma prensibi böyledir. Buna, halk arasında parmak delme ile şeker ölçümü de denir.

 

Parmak Delmeden Şeker Ölçen Cihazlar

 

Parmak delmeden şekerimi ölçebilir miyim? Bu soru, pek çok diyabetlinin yanıtını merak ettiği bir soru. Zira, her gün parmak uçlarını delmek, oldukça rahatsız edici bir durum.

FreeStyle Libre yeni teknoloji sensörlü şeker ölçüm yöntemidir ve FreeStyle Libre ile parmak delmeden sürekli şeker takibi yapabilirsin. FreeStyle Libre kan şekeri takibi değil, interstisyel sıvı dediğimiz hücrelerarası sıvı şeker takibi yaparsın. Cihaz, diyabetlilerin şeker takibinin zorluklarını yaşamadan, günlük rutinlerinden ödün vermeden diyabeti takip etmelerini amaçlar. Şekerinizi ölçmek için yalnızca kolunun üst arka kısmına uyguladığın küçük sensörü cihazın okuyucusuna okutman yeterli. Parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihaz ile mevcut şeker değerini, şeker değerinin nasıl bir eğim grafiği çizdiğini ve son 8 saat içindeki şeker geçmişini görebilir, hekiminle paylaşabilirsin. Gün içinde 96 farklı şeker sonucuna ulaşarak gece gündüz her an her yerde acısız şeker ölçümünüzü yapabilir, diyabetini farkındalıkla yönetebilirsin. FreeStyle Libre’nin kan şekeri ölçüm cihazları yerine şeker takibi için kullanımı onaylanmıştır.

 

Şeker Ölçüm Cihazı Fiyatları

 

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi ya da şeker ölçüm cihazı tavsiyesi gibi arayışlar yaygındır. Ayrıca pek çok kişi, cihazı almadan önce mutlaka şeker ölçüm aleti fiyatları aramasını da yapar. Şeker ölçüm cihazı fiyatları, markaya, ürün özelliğine ve daha farklı detaylara göre farklılık gösterebilir. Fiyat arayışından önce hangi ürünün özelliklerinin sana uygun olduğuna karar vermen ve sonrasında bu özelliklerdeki ürünlerin fiyatları için araştırma yapman faydalı olabilir. Parmak delerek şeker ölçümü yapan cihazlarla sensör teknolojisi kullanan cihazların diyabet yönetimine katkısı ve kolaylığı da mutlaka değerlendirilmelidir.

 

Kaynak 1: diyabetcemiyeti.org 51. Diyabet yaz Kampı Uz. Hemşire Serap Yasa’nın sunumu.

Kaynak2 : https://libresensor.com/seker-olcum/sensor

DİĞER MAKALELER