Şeker Ölçüm Yöntemleri

 

Kendi kendine glikoz takibi, diyabetli kişi için çok değerli veriler sunar. Kan şekeri ölçüm cihazları ile evde şeker tabibi yapan kişiler, anlık şeker seviyelerini evde izleme fırsatı elde ederler. Şeker ölçümü yapmak, tedavinin ayrılmaz bir parçası olarak görülür. Kendi kendine şeker ölçümü ve kaydı ile, kan şekerindeki ani düşüş ve yükselişler izlenebilir. Diyabetlinin durumu kontrol altına alınabilir, diyabet tedavisinde erken karar alınarak hem yatarak tedavi süresi kısaltılabilir hem de masraflar azaltılabilir. Kendi kendine şeker ölçümü için farklı cihazlardan yararlanılabilir. Bunlardan en yaygın olarak bilineni ise parmaktan şeker ölçüm yapan cihazlardır.

 

Parmaktan Glikoz Ölçümü

 

Parmaktan ölçüm yapan şeker ölçüm cihazları, parmak ucunun iç kısmının delinmesi esasına göre işleyen bir sistem sunar. Parmak ucunu delmek için iğne, ölçme işlemini yapan cihaz ve kan örneğinin uygulanacağı bir çubuktan oluşurlar. Burada ellerin temiz olması, cihazın çalışıyor olması, çubukların son kullanma tarihinin geçmemiş olması ve bir iğne ucunun sadece bir sefer kullanılması gibi bazı detaylara dikkat etmek önemlidir.

 

Parmaktan Şeker Ölçmek Zor mu?

 

Diyabetle yeni tanışmış kişiler için ilk akla gelen detaylar; parmaktan şeker ölçümü nasıl yapılır, parmaktan şeker ölçerken acır mı gibi sorulardır. Parmak ucunu delmek, mutlaka bir parça acı hissi verir. Diğer yandan bu işlemi sürekli tekrarlamak ve kan görmek, pek çok kişi için rahatsız edici olacaktır. Ayrıca tüm gün evde olmadığınızda, işteyken, alışverişteyken, sosyal bir ortamdayken gerekli hijyen koşullarını bulamamak ve çevreden rahatsız olmak da önemli ölçüde konforsuz bir sürece neden olur. Bu açılardan bakınca pek çok diyabetli için parmaktan glikoz ölçümü yapmayı ertelemek, “bugünlük” yapmamak, üşenmek, kaçınmak yaygın bir hal alabilir. Diğer yandan kendi kendine şeker ölçümü için tek seçenek parmaktan kan almak değil.

 

Parmak Delme İle Kan Şekeri Ölçümü Yapmak Zorunda Değilsin!

 

Parmak delerek kan şekeri seviyesini ölçmek, sürekli sağlık kurumuna gitmeyi gerektirmediği düşünüldüğünden uzun yıllardır, bir nevi standart olarak algılana gelmiştir. Ancak özellikle günde bir kaç kez hatta bazen 10 kez parmak ucuna iğne batırarak elde edilen kan ile şeker ölçümü yapmak, diyabetli için epeyce konforsuz ve zorlayıcı olabilir. FreeStyle Libre ile parmak delmeden evde şeker ölçümü yapabilirsin. FreeStyle Libre ile gece ve gündüz boyunca değişen glikoz düzeyin konusunda eksiksiz bir glisemik tablo elde edebilirsin. Üstelik parmak delmeden. Diğer yandan glikoz düzeyin ile ilgili tek anlık görüntü yerine ölçüm yaptığın süre boyunca glikoz değişim grafiğini görebilirsin ve hekiminle kolayca paylaşabilirsin. Gün içinde gece ya da gündüz sürekli şeker ölçümünü yaparak diyabetini farkındalıkla yönetirsin. Okuyucu ekranında, ölçüm sonucunla birlikte göreceğin trend okları ile şeker seyrinin gidiş yönünü görebilir buna göre günlük aktivitelerinin şeker değişimin üzerindeki etkisini daha net anlarsın.  Şeker ölçüm sonuçlarını kayıt ettiğin bir deftere gerek duymazsın çünkü FreeStyle Libre şeker ölçüm sonuçlarını detaylı ve kolay anlaşılır raporlarla gösterir. FreeStyle Libre ile sensör teknolojisi kullanarak hücreler arası sıvı glikoz takibinizi sürekli ve acısız bir şekilde yapabilir, hekimine glisemik profilinle ilgili eksiksiz veri sunabilirsin.

 

Parmaktan Şeker Ölçümü Değerleri

 

Normalde şeker değeri kaç olmalı gibi sorular oldukça yaygındır. Aslında bunu, diyabet endişesi duyulmayacak şeker seviyesi şeklinde yorumlamak çok daha doğru olur. Genellikle “normal bir insanda şeker seviyesi kaç olmalı” şeklinde sorulan sorunun yanıtı için açlık ve tokluk kan şekeri verilerine bakılır. Açlık şekeri değerinin 90mg/dl’nin altında olmaması ve tokluk kan şekeri değerinin 140kg/dl’nin üzerinde olmaması beklenir. “Açlık şekeri kaç olmalı” ya da “tokluk şekeri ölçümü kaç çıkmalı” gibi sorularda şu detay da çok önemlidir: Açlık şeker ölçümü için yemek öncesi ve ilaç, insülin gibi etkenler öncesi ölçüm yapmak; tokluk şeker ölçümü için de yemekten 2 saat sonra ölçüm yapmak gerekir.

 

Parmaktan Şeker Ölçümünde Hatalı Sonuç Çıkar mı?

 

Kendi kendine şeker ölçümünü parmaktan yapan kişiler için aşağıdaki konu başlıkları hatalı sonuca neden olabilir:

·       Hipertansiyon, hipoksi gibi durumlar ölçümü etkiler ve sonuç gerçek şeker değerini yansıtmaz.

·       Araştırmalar çok yüksek kan şekeri değerleri ya da çok düşük kan şekeri seviyesi söz konusu olduğunda parmaktan şeker ölçümünün yanlış sonuç verebildiğini göstermiştir. (kaynak: 2011 UDK Dİyabet Tanı ve Tedavi Rehberi)

·       Ortam ısısındaki ani değişimler de sonucu etkileyebiliyor.

·       Glikoz ölçüm çubuklarının son kullanma tarihinin geçmiş olması sonucun yanlış çıkmasına neden oluyor.

·       Şeker ölçüm cihazının hatalı kullanımı sonucu etkiliyor.

 

Kaynak 1: Dr. Kamil Başköy, Sürekli Glikoz Monitorizasyon Sistemleri, Teknolojik Yaklaşımlarla Diyabet Hemşireliği Sempozyumu 06.04.2017- İstanbul.

 

ADC2019-02-63

DİĞER MAKALELER