SIKÇA SORULAN SORULAR

Cevap bekleyen soruların mı var? Aşağıdaki anahtar kelimelerin yardımıyla cevaplara hızlıca ulaşabilirsin.

FreeStyle Libre Okuyucu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğin sıklıkta okutma yapabilirsin; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Okuyucunun şarjı biterse ne olur? Okuyucunun şarjı biterse, glikoz okumalarını yine de kaydeder mi?

Okuyucunun şarjı biterse yeniden şarj edilmesi gerekir. Okuyucuda saklanan glikoz okumaları kaybolmaz. Eğer batarya tam olarak boşalmışsa, okuyucu yaklaşık olarak 3 saatte tam olarak şarj olur.

Okuyucunun ne sıklıkta şarj edilmesi gerekir?

Normal kullanım ile, okuyucu yeniden şarj edilmeyi gerektirmeden yaklaşık 7 gün boyunca kullanılabilir. Yeniden şarj edilmesi gerektiğinde okuyucuda düşük batarya uyarısı gözükecektir. Okuyucuda batarya ömrünü gösteren bir batarya ikonu bulunmaktadır.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü giysilerin üzerinden okutarak glikoz okumalarını alabilirsin*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyot içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glikoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'de ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysan, bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glikoz verilerini kaybedeceksin.

Okuyucuda hangi diller bulunmaktadır?

Okuyucunun dili ülkeye özgüdür ve bu yüzden ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Türkiye'den alacağın okuyucular, sadece Türkçe olacaktır.

Okuyucu otomatik olarak kapanır mı?

Herhangi bir işlem yapılmadığında, 45 saniyeden sonra okuyucunun ekranı kararır ve 60 saniye sonra da kapanır. Okuyucu kullanılarak kan şekeri ölçümü yapıldığında ise test çubuğu okuyucudan çıkarıldığı anda ekran kapanacaktır.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

LibreView nedir ve FreeStyle LibreLink uygulaması ile nasıl çalışır?

LibreView, bulut tabanlı bir diyabet yönetim sistemidir. LibreView, FreeStyle LibreLink uygulamandan gelen veriler için güvenli bir depolama sağlar ve istersen 

glikoz verilerini sağlık uzmanın veya başkalarıyla kolayca paylaşmana imkan tanır. FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanırken, telefonun internete bağlandığında veriler otomatik olarak LibreView'a yüklenir.

 

LibreView, net, anlaşılması kolay glikoz raporları oluşturmanıza ve bunları sağlık uzmanınızla paylaşmanıza olanak tanır. LibreView ücretsizdir. Hesap oluşturmak ve başlamak yalnızca birkaç dakika sürer.

FreeStyle LibreLink uygulaması FreeStyle Libre okuyucumun yerini alabilir mi?

Evet. FreeStyle LibreLink uygulaması, glikoz verilerini almak ve işlemek için FreeStyle Libre okuyucunun sahip olduğu teknolojinin aynısı kullanılarak geliştirildi. Bu nedenle uygulama da rutin glikoz takibi için kullanılabilir. Uygulama, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte veya okuyucunun yerine kullanılabilir.

 

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsan şu adımları uygulamalısın:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunu KULLANMALISIN. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamayı aç ve sensörü uygulama ile okut (bir saat içinde)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsin.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için, sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okutmalısın.

 

Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsanız veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsan, glikoz verilerinizde boşluklar görürsün; bu da raporlarını etkiler. Bu nedenle sensörünü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmen önemlidir. Böylece sağlık uzmanın glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

FreeStyle LibreLink uygulaması ile FreeStyle Libre okuyucu arasındaki farklılıklar nelerdir?

• Paylaşım: FreeStyle LibreLink uygulamasında raporlar doğrudan telefondan paylaşılabilir. Verileri bilgisayara yükleyebilmek için bir USB kablosu kullanarak okuyucuyu bağlayabilirsin.

 

• Görüntüleme: Okuyucu, yalın renkli bir dokunmatik ekrana sahiptir. Grafikler, uygulamada daha renkli ve daha yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenir.

 

• Notlar: Glikoz okumasının ilk 15 dakikası içerisinde, okuyucuya notlar ekleyebilirsin. Uygulama ise, Kayıt Defterine dilediğin zaman not ekleyebilmeyi ve buradaki notları görüntüleyebilmeyi sağlar. 

 

• Sesli Yanıt: Uygulama, etkinleştirilmişse, ölçüm birimi ile glikoz okumasını ve her okumadan sonra trend okunun yönünü sesli olarak belirtir.

 

• Raporlar: Okuyucu ve uygulama, glikoz raporları oluşturmak için aynı hesaplamaları kullanır. Okuyucuya kıyasla, uygulamanın raporları daha renkli, detaylı ve etkileşimlidir. Ayrıca, uygulama, son 24 saat içindeki glikoz geçmişinin temel durumlarının yanı sıra A1c düzeyinize ilişkin tahminleri de görüntüler.

 

• Hatırlatmalar: Uygulama, sana özel hatırlatmaları kolayca kaydedebilmeni ve sensör her okutulduğunda sıfırlanan 8 saatlik bir zamanlayıcının kurulmasını sağlar. Hatırlatmaları görebilmen için telefonundaki uygulama bildirimlerinin etkinleştirilmiş olması gerekir.

 

• Diğer: Okuyucu bir insülin hesaplayıcı ve bir test çubuğu yuvasına sahiptir; bu nedenle hem sensör hem de kan glikoz ölçümleri için kullanılabilir.

FreeStyle Libre Sensör Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğin sıklıkta okutma yapabilirsin; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Sensör ne kadar büyük? Ne kadar derine takılıyor?

Sensör 5 mm kalınlığında, 35 mm çapındadır. Sensörün cildin altına giren kısmının kalınlığı 0,4 mm'den azdır ve cildin altına yaklaşık 5mm girer. Yapılan çalışmalarda, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sensörün cilde girişinin, parmak delinerek yapılan glikoz testinden daha fazla acı vermediği görüşündedir.
* Çoğu kişi FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, ankete katılan hastaların %93,4'ü (n=30) sensör takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmedikleri sorusuna kesinlikle katıldıklarını veya katıldıklarını belirtmiştir.

Sensör glikozu ne sıklıkta okuyabiliyor ve saklayabiliyor?

Sensör her dakika glikoz düzeylerini otomatik olarak ölçer ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklar. Sensör okuyucu tarafından okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri okuyucuya gönderir.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü giysilerin üzerinden okutarak glikoz okumalarını alabilirsin*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okuyucuya okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glikoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'te ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysan bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glikoz verilerini kaybedeceksin.

8 saatlik periyot sırasında okuyucu ile sensörü birden fazla kez okutursa glikoz okumalarının çakışma ihtimali var mı?

Okuyucu her okutmada hangi verilerin yeni olduğunu anlayacak kadar akıllıdır; aynı veriyi iki kez saymaz.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

Sensör nasıl uygulanır?

Sensör, uygulayıcı olarak bilinen kullan-at cihaz ile üst kolun arka tarafına uygulanır. Sensör uyguladığında, cildin altına ufak (5mm uzunluğunda), steril bir lif yerleştirilir ve ufak yapıştırıcı bir ped ile yerine tutturulur.

8 saatlik periyot sırasında okuyucu ile sensörü birden fazla kez okutursa glikoz okumalarının çakışma ihtimali var mı?

Okuyucu her okutmada hangi verilerin yeni olduğunu anlayacak kadar akıllıdır; aynı veriyi iki kez saymaz.

Sensör ne kadar süre takılı kalır?

Sensör en fazla 14 gün kullanılabilir, 14 günden sonra, yapıştırıcı pedi soyarak sensörü çıkarmalısın.

Sensör vücudun neresine uygulanır?

Sensör yalnızca üst kolun arka tarafına uygulanabilir.

Sensör takılırken onu hissedecek miyim?

Sensörün cildin altına giren kısmının kalınlığı 0,4 mm'den azdır (1 mm yaklaşık birkaç saç telidir) ve cildin altına yaklaşık 5mm girer; insanların çoğu sensör takılıyken onu hissetmez*.

* Çoğu kullanıcı FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından yapılan bir çalışmada, hastaların %93,4'ü (n=30), Freestyle Libre takmanın konforlu olduğunu onaylamıştır.

Sensör takılıyken ne kadar glikoz okuması alınabilir?

Sensör takılıyken istediğin kadar glikoz okuması yapabilirsin. Sensör okutulduğunda, her dakika sana yeni bir glikoz sonucu verecektir. 24 saatlik eksiksiz bir glisemik tablo almak için en az 8 saate bir okutma yapman gerekmektedir.

14 günlük kullanım süresi boyunca sensörün doğruluğu tutarlı mı?

Evet, sensörün doğruluğu 14 güne kadar tutarlıdır.

Sensör takılıyken banyo, duş, egzersiz yapabilir miyim veya yüzebilir miyim?

Evet. Sensör, banyo yaparken, duşa girerken, yüzerken veya egzersiz yaparken takılabilir. Sensör 1 metre suyun altındaki derinliklerde takılmamalıdır ve 30 dakikadan uzun bir süre boyunca suda kalmamalıdır.

Sensör tavsiye edilen sıcaklıktan daha sıcak veya soğuk olduğu zaman takılırsa ne olur?

Sıcaklığın uygun olduğu bir konuma taşımalı ve birkaç dakika içinde tekrar okutmalısın.

14 günlük kullanım süresi bitiminde sensöre ne olur?

Sensör 14 gün sonra otomatik olarak çalışmayı durdurur.

Sensörü 14 günden önce çıkartırsam veya sensör düşerse ne olur?

Yeni bir sensörü başlatman gerekir. Okuyucu yeni bir sensörü tanımlayacak ve sensörü başlatmak isteyip istemediğini soracaktır.

Sensörün doğru şekilde çalıştığını nasıl bilebilirim?

Sensörün doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için okuyucuyu aç ve glikoz okuması almak için sensörü okut. Herhangi bir nedenden dolayı, sensör çalışmıyorsa, okuyucuda sensörün değiştirilmesini isteyen bir hata mesajı görünecektir.FreeStyle Libre sisteminin okumaları ile örtüşmeyen belirtilerin varsa veya okumalarının doğru olmadığından şüpheleniyorsan, kan şekeri ölçüm cihazını kullanarak parmaktan ölçüm ile okumayı kontrol et. Kolaylık için okuyucuda, FreeStyle Optium kan glikoz ve kan keton test çubukları ile çalışan entegre bir FreeStyle Optium kan glikoz cihazı bulunmaktadır. Glikoz okumaların ile tutarlı olmayan belirtiler yaşıyorsan, sağlık uzmanına danışmalısın.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara göre atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; zaten diyabeti olan insanların birçoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanırken nasıl yeni sensör başlatırım?

FreeStyle LibreLink mobil uygulamasını kullanırken yeni bir FreeStyle Libre sensör üzerinden glikoz okumaları alabilmek için sensörü uygulama veya FreeStyle Libre okuyucu ile başlatman ve hazırlanması için zaman vermen gerekir.

 

Önemli: Aynı sensör oturumu için FreeStyle LibreLink uygulamasını veya FreeStyle Libre okuyucusunu kullanabilirsin. Her iki aracı da kullanmak istersen sensörü Okuyucu ile birlikte çalıştırmalısın. Ayrıntılı bilgi için, bkz. “Aynı sensörle FreeStyle LibreLink uygulamasının ve Okuyucunun kullanılması”.

 

Adım 1 Başlat

 

Sensörün kolunun arka, üst kısmında uygulanmış olduğundan, uygulamanın telefonuna doğru bir şekilde yüklendiğinden, kurulum sürecini tamamladığından ve telefonunun açık ve kilitsiz olduğundan emin ol.

 

Adım 2 Sensörü okut

 

Aşağıda sensör okutmaya ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır:

 

• FreeStyle LibreLink, FreeStyle Libre sensör ile iletişim kurmak için telefonunun Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisini kullanır.

 

• FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysan, sensörü telefonunuzla okuttuğunda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsin. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğini değiştirmen gerekebilir.

 

• Android telefonlar için:

 

o Akıllı telefonunun arka kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin) ve NFC antenini sensörün üzerine konumlandır. İlk uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden akıllı telefonunu hareket ettirme. Bu uyarılar, akıllı telefonun ile sensörün, bir NFC bağlantısı kurduğunu gösterir.

 

o İkinci uyarı sesini duyana ve/veya titreşimi hissedene kadar, akıllı telefonunu sensörün yakınında tutmaya devam et. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

• iPhone için:

 

o Uygulamayı aç

 

o “Okutma düğmesine” dokun

 

 Ana Ekrandaki mavi kutucuğa ya da sağ üst kısımdaki sembole dokunabilirsin.

 

 Okutmaya Hazır yazısı kaybolursa, okutma düğmesine yeniden bas.

 

 NFC artık etkinleştirilmiştir ve iPhone cihazın sensörü okumaya hazırdır.

 

o iPhone cihazının üst kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin). Uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden iPhone cihazınızı hareket ettirme. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

 

 

• Telefonunun üzerindeki NFC anteninin konumunu belirlediğinde, telefonunun bu kısmını sensöre doğru tutarak güvenilir bir okuma gerçekleştirebilirsin.

 

• Yakınlık ve yönlendirmenin yanı sıra diğer faktörler de NFC performansını etkileyebilir. Örneğin, kalın veya metalik bir telefon kılıfı, NFC sinyalini engelleyebilir.

 

Sensörü başlattıktan sonra, ekranda, sensörün başarılı bir şekilde başlatıldığını ve hazırlandığını gösteren bir geri sayım mesajı göreceksin.

 

Adım 3 Bekle

 

Sensörün kullanıma uygun hale gelmesi için hazırlanması gerekir.

 

Adım 4 sensörün hazır!

 

Bildirimler etkinleştirilmişse sensörünün hazır olduğunu belirten bir bildirim göreceksin. Mevcut glikoz okumalarını almak için, sensörü, başlatma sırasında uyguladığın yöntemin aynısını kullanarak telefonunuzla okutabilirsin.

FreeStyle Libre sensörleriyle kullanımı onaylanan başka uygulamalar var mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, Abbott Diabetes Care tarafından test edilen, FreeStyle Libre sensörleri ile uyumlu tek uygulamadır.

FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörleri ile birlikte çalışır mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen bilgileri görüntülemeyecektir. FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen glikoz verilerini görmek istiyorsan lütfen sağlık uzmanına danış.

FreeStyle sensörümü telefonuma nasıl okuturum?

Android:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı aç ve Android telefonunun arka kısmını FreeStyle Libre sensöre yaklaştırarak (gerekli mesafe telefona göre değişiklik gösterir) okut. Android telefonlarda NFC anteninin boyutu ve konumu, marka ve modele göre değişeceğinden telefonu FreeStyle Libre sensör etrafında hareket ettirerek okuma için en iyi konumu bulabilirsin.

 

 

 

En iyi okuma konumunu bulduğunda, telefonu FreeStyle Libre sensörden uzaklaştırmadan önce iki ayırt edici uyarı sesi duyana veya titreşim hissedene kadar bekle. İlk uyarı sesi, telefonun NFC özeliğinin, sensörü tanıdığını belirtir. İkinci ses ise okumanın tamamlandığını gösterir.

 

 

 

iPhone:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı aç ve uygulama içindeki okutma düğmelerinden birine dokunarak iPhone cihazının okutmaya hazır hale gelmesini sağla. Ana ekranda yer alan mavi düğme ve çoğu ekranın sağ üst köşesinde bulunan gri okutma simgesi olmak üzere iki tür okutma düğmesi mevcuttur. iPhone cihazının üst kısmını sensöre yaklaştır ve okutma işleminin tamamlandığını belirten bir ses duyana ve/veya bir titreşim hissedene kadar telefonunu hareket ettirme.

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

o  Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsan şu adımları uygulamalısın:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunu KULLANMALISIN. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamanızı aç ve sensörü uygulama ile okut (bir saat içinde)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsin.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okutmalısın.Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsan veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsan, glikoz verilerinde boşluklar görürsün; bu da raporlarını etkiler. Bu nedenle sensörünü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmen önemlidir. Böylece sağlık uzmanın glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

Başka bir kişinin sensörünü okutmak için FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

FreeStyle LibreLink uygulaması, tek seferde tek bir sensör (ve tek bir kişi) ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her uygulama, tek bir kişi ile bağlantılıdır. Ancak, FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanan kişiler, LibreLinkUp (yerel ülke bağlantısını kullanın) adı verilen farklı bir uygulama ile aile üyelerine/bakıcılara bağlanabilir. LibreLinkUp, glikoz okumalarının uzaktan görüntülenebilmesini sağlar.

Sensörü okutarak glikoz değerlerimi nasıl kontrol edebilirim?

o  FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysan, sensörü telefonunla okuttuğunda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsin. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğini değiştirmen gerekebilir.

 

    • Android telefonlar için:

o Telefonunda NFC teknolojisinin etkinleştirilmiş olduğundan emin ol.

 

o Samsung’un S-Health uygulaması gibi diğer NFC uygulamalarını kullanıyorsan her okutmadan önce FreeStyle LibreLink uygulamasını başlatmalısın. Ya da diğer NFC uygulamalarını kaldırarak telefonunun kilitsiz olduğu her an sensörü okutabilirsin.

 

o Telefonunun ARKA kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin) ve ilk uyarı sesini duyana kadar telefonunu yavaşça sensörün etrafında hareket ettir, ardından ikinci uyarı sesini duyana kadar telefonunu sabit tut. (Telefonunda sesler kapalıysa bu uyarı seslerini duyabilmen için sesleri açman gerekir).

 

    o İlk uyarı sesi, telefon ve sensörün bir NFC bağlantısı kurduğunu belirtir.

 

    o İkinci uyarı sesi ise telefonun sensörü başarılı bir şekilde okuduğunu gösterir.

 

    o Aynı zamanda, sensör okunduğunda telefonunda bir titreşim de hissedeceksin.

 

• iPhone için:

 

o FreeStyle LibreLink uygulamasını aç.

 

o Ana ekrandaki “okutma düğmesine” (“Yeni bir Sensör Başlatın” veya “glikozu Kontrol Edin” yazısı belirebilir) ya da uygulama ekranlarının pek çoğunda sağ üst köşede bulunan sensör simgesine dokun.

 

o “Okutmaya Hazır” yazısı belirdiğinde, iPhone cihazınızın ÜST kısmını sensörüne yaklaştır.

 

o Sensör okutulduğunda, telefonun hafifçe titreyecektir.

 

Okutma işlemi başarıyla tamamlandığında, uygulama, mevcut glikoz okumanı, son sekiz saatlik glikoz geçmişin ve glikoz düzeyinin yönünü belirten bir trend okuyla birlikte gösterecektir.Glikoz okumanı alamıyorsan veya bir hata mesajı alıyorsan, Hata Mesajları ve Sorun Giderme bölümüne git.

FreeStyle Libre Fiyat Bilgisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Başlangıç Paketi’nde hangi ürünler var?

Başlangıç paketi 2 sensör ve 1 okuyucudan oluşmaktadır.

FreeStyle Libre’yi online olarak satın alabilir miyim?

Evet. FreeStyle Libre ürünlerini www.freestylelibre.com.tr sayfasından satın alabilirsin.

DİĞER
FreeStyle Libre Hakkında Diğer Sıkça Sorulan Sorular
Ambulatuvar Glikoz Profili nedir?

Birçok raporda bulunan Ambulatuvar Glukoz Profili (AGP) grafiği zaman içinde değişen glikoz düzeyleri için görsel bir referans sağlar. 5 günlük veya daha fazla sürelik sensör glikoz verileri 24 saatlik tek bir çizelgede birleştirilir ve bu verilerin grafiği çizilir. Verilerin bu şekilde grafiğini oluşturarak, günün belirli bir saatinde ortak olan değişkenlik örüntülerini seyirlerini görebilirsin.

Sağlık uzmanım internet veya bulut üzerinden raporlarıma uzaktan erişebilir mi?

Evet. Sağlık uzmanınız, LibreView uygulaması ile raporlarına erişebilir. LibreView, ücretsiz, güvenli, bulut tabanlı bir diyabet yönetim sistemidir ve orijinal yazılımla aynı işlevselliğin yanı sıra, herhangi bir bilgisayardan erişilebilmesi için web tabanlı gibi ek avantajlara ve kullanan herkes için verilerin FreeStyle LibreLink mobil uygulaması aracılığıyla otomatik olarak yüklenmesini de sağlar. Aynı zamanda okuyucuyu bilgisayara bağlayarak da verilerini LibreView’a aktarabilirsin.

Çocuğumda Tip 1 diyabet var. FreeStyle Libre'yi kullanabilir mi?

Evet, Freestyle Libre Flaş Glikoz Takip Sistemi, şeker hastalığı olan kişilerdeki (4 yaş veya daha büyük) interstisyel sıvı glikoz seviyelerini ölçmek için endikedir. Çocuklardaki kullanımı (4-17 yaş), en az 18 yaşında bir hasta yakınının gözetimini gerektirir.

Flaş Glikoz Takip Sistemi nedir?

Flaş glikoz takibi, glikoz okumalarını fark ettirmeden elde etmenin yeni ve kullanıcı dostu bir yoludur. Flaş glikoz takip sistemi mevcut glikoz okumasını gösteren eksiksiz bir tablo sunar. Sensörünü, okuyucuyla okutarak glikoz düzeylerinin nasıl değiştiğini anlık olarak görebilirsin. Flaş glikoz takip sistemini eşsiz kılan şey okuyucunun sensörü hızlı bir şekilde okuyarak, mevcut glikoz okumasını, 8 saatlik geçmişi ve glikoz seviyesinin yukarı çıkıp çıkmadığını, aşağı inip inmediğini ve istikrarlı bir seyir izleyip izlemediğini gösteren trend okunu içeren eksiksiz bir tablo sunmasıdır.

Flaş ne anlama gelmektedir?

'Flaş' kullanıcıların sensörü okuyucuya okutarak hızlıca glikoz okumaları aldığı anlamına gelmektedir. Flaş glikoz takibi aynı zamanda diyabetli insanlara ve sağlık uzmanlarına flaş bilgi sunar.

FreeStyle Libre sistemi nasıl çalışır?

Glikoz okumasını elde etmek için okuyucu ile sensör üzerinde hızlı, bir saniyelik okutma yapın. Bu kolay okutma, kan glikoz testine göre rutin parmak delimi işlemine gerek kalmadan daha fazla bilgi sağlar. FreeStyle Libre sistemi glikoz verilerinin açık bir analizini sunan özet raporlar oluşturan bir yazılım da içermektedir. İnterstisyel sıvı glikoz düzeyleri kandaki glikoz düzeylerini isabetli olarak yansıtmadığında veya hipoglisemi veya yaklaşan hipoglisemi sistem tarafından rapor edildiğinde veya semptomlar sistem okumalarıyla uyuşmadığında veya hızla değişen glikoz düzeyleri sırasında bir kan şekeri ölçümü cihazı gereklidir.

FreeStyle Libre sisteminin kalibre edilmesine gerek var mı?

Hayır, FreeStyle Libre sensörü üretim süreci sırasında kalibre edilir; bu yüzden kullanım esnasında kalibre etmene gerek yoktur. Sensör okutma ile aktive olur ve 1 saatlik ısınma süresinin ardından, glikoz okumalarını otomatik olarak kaydetmeye başlar.

Flaş Glikoz Takibi'nin kan glikoz takibinden farkı nedir?

Geleneksel kan glikoz takibi kullanıcılara farklı zaman noktalarını temsil eden glikoz okumaları sağlar. Kullanıcılar glikoz düzeylerinin nasıl değiştiği hakkında veya glikoz düzeylerinin hangi yönde seyrettiği hakkında bilgi almazlar. Böyle bir bilgi olmadan, önemli glikoz dalgalanmalarını, inişleri ve çıkışları kaçırmak kolaydır. Freestyle Libre sistemi glikoz okumalarını almak için yeni bir yoldur. Sensörü okuyucuya okutarak  güncel glikoz okumalarını almalarını sağlar ve glikoz değişiklikleri ile ilgili eksiksiz bir tablo sunar.

FreeStyle Libre sistemi çocuklar tarafından kullanılabilir mi?

FreeStyle Libre 4 yaş ve üzeri diyabetli çocuklarda endikedir. Çocuklardaki kullanımı, en az 18 yaşındaki bir hasta yakını tarafından kontrol edilmelidir. Hasta yakını, çocukların FreeStyle Libre kullanmasına ve ölçümlerin yorumlanmasına yardımcı olmalıdır.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; zaten diyabeti olan insanların bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

FreeStyle Libre sistemi nasıl saklanmalıdır?

Hem sensör hem de okuyucu 4°C ile 30°C arasında saklanmalıdır.

Trend oku nedir? Nasıl çalışır ve bana ne söyler?

FreeStyle Libre Flaş Glikoz Takip Sistemi glikoz düzeylerinin hangi yönde ve ne kadar hızlı değiştiğini söyleyen glikoz okumaları ile birlikte bir Trend Oku gösterir. Bu yüzden, istediğin zaman sadece güncel glikoz düzeyini öğrenmekle kalmayacaksın; aynı zamanda glikoz düzeyini hangi yönde ilerlediğini de göreceksin. Trend Okunun yönüne bağlı olarak, glikoz düzeylerinin yükselip yükselmediğini, düşüp düşmediğini veya istikrarlı olup olmadığını tespit edebileceksin.

Sistem neden 1 saatlik ısınma süresi gerektirir?

Abbott Diabetes Care, ürünlerini kullanıcılar için güvenli kılma konusunda kararlıdır. Sensör uygulandıktan sonra sensör ve vücudun ekilibre edilmesi gerekir. Araştırmanlarımız yoluyla, bu ekilibrasyon gerçekleşene kadar glikoz doğru bir şekilde ölçmenin her zaman kolay olmadığını tespit ettik. Bu yüzden, doğru glikoz okumaları sağlaması için sistemin 1 saat boyunca ekilibre olması gerekmektedir..

FreeStyle LibreLink uygulamasından sağlanan verileri, diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile nasıl paylaşılabilir?

Diyabetli kişiler, diyabetlerini yönetmek için pek çok farklı ürün veya uygulama kullanabilir.  Ülkeye bağlı olarak, FreeStyle LibreLink kullanıcıları, verilerini diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile paylaşabilir.

 

Ülkende paylaşım için hangi uygulamaların mevcut olduğunu görebilmek için FreeStyle LibreLink uygulamasının ana menüsünden Paylaş düğmesine dokunman yeterlidir. Mevcut paylaşım uygulamalarının listesinden dilediğin uygulamayı seç ve ekran üzerindeki talimatları takip et.

 

Glikoz okumalarını diğer uygulamalarla paylaşabilmek için bir ağ bağlantının olması gerekir.