SIKÇA SORULAN SORULAR

Cevap bekleyen soruların mı var? Aşağıdaki anahtar kelimelerin yardımıyla cevaplara hızlıca ulaşabilirsin.

FreeStyle Libre Okuyucu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğin sıklıkta okutma yapabilirsin; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Okuyucunun şarjı biterse ne olur? Okuyucunun şarjı biterse, glikoz okumalarını yine de kaydeder mi?

Okuyucunun şarjı biterse yeniden şarj edilmesi gerekir. Okuyucuda saklanan glukoz okumaları kaybolmaz. Eğer batarya tam olarak boşalmışsa, okuyucu yaklaşık olarak 3 saatte tam olarak şarj olur.

Okuyucunun ne sıklıkta şarj edilmesi gerekir?

Normal kullanım ile, okuyucu yeniden şarj edilmeyi gerektirmeden yaklaşık 7 gün boyunca kullanılabilir. Yeniden şarj edilmesi gerektiğinde okuyucuda düşük batarya uyarısı gözükecektir. Okuyucuda batarya ömrünü gösteren bir batarya ikonu bulunmaktadır.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü okutarak giysilerin üzerinden glukoz okumalarını alabilirsin*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okuyucuya okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glikoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'de ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysan, bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glikoz verilerini kaybedeceksin.

Okuyucuda hangi diller bulunmaktadır?

Okuyucunun dili ülkeye özgüdür ve bu yüzden ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Türkiye'den alacağın okuyucular, sadece Türkçe olacaktır.

Okuyucu otomatik olarak kapanır mı?

Herhangi bir işlem yapılmadığında, 45 saniyeden sonra okuyucunun ekranı kararır ve 60 saniye sonra da kapanır. Kan şekeri ölçümü yapıldığında, test çubuğu okuyucudan çıkarıldığında ekran kapanacaktır.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

Okuyucumdaki ayarları düzenlemek veya değiştirmek için FreeStyle Libre yazılımını kullanabilir miyim?

Evet, okuyucuda aşağıdaki özellikleri düzenlemek ve değiştirmek için yazılımı kullanabilirsin.

 

Saat ve Tarih: Bilgisayarın saati ve tarihi ile eşleştirmek için okuyucunun saatini ve tarihini değiştirin. 12 saatlik veya 24 saatlik formatta olmak üzere saatin stilini değiştirebilirsin.

 

DİKKAT: Zamanı ve tarihi doğru olarak ayarlamak çok önemlidir. Bu değerler okuyucu verilerini ve ayarlarını etkiler.

 

Sesler ve Titreşimler: Okuyucunun bildirim tonlarının ses yüksekliğini değiştir ve bildirim tonlarını, bildirim titreşimlerini ve tuş tonlarını aç ve kapat.

 

Hedef Glukoz Aralığı: Okuyucu için hedef glukoz aralığını düzenler. Hedef Glukoz Aralığınızı sağlık uzmanınız ile birlikte belirle. Not: Okuyucuda, Hedef Glukoz Aralığı glukoz grafiklerinde görüntülenir ve Hedefte Geçirilen Zamanınızı hesaplamak için kullanılır.

 

Okuyucu Profili: Raporlara basılacak adı ve/veya kimlik numarasını değiştir. Adı ve kimlik numarası okuyucuya kaydedilecektir ancak okuyucunun kendisinde görünür olmayacaktır. Notlar: Glikoz okumalarınıza ve kan şekeri ölçüm sonuçlarınıza «Egzersiz» veya «Gıda» gibi notlar ekle ve kendi özel notlarınızı oluştur.

 

Hatırlatıcılar: Okuyucudaki «Glukozu Kontrol Et», «İnsülin Al» gibi hatırlatıcıları değiştir veya düzenle veya kendi özel hatırlatıcılarını oluştur.

Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsin. Sensörü/Okuyucuyu hiç kullanmamış olsan dahi, sensörün dış ambalajını açman halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğun Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminsen, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandın ancak sensör ile ilgili bir şikayetin (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayeti oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Sensörün düşmesi durumunda, düşen sensörün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensör ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörünü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin isim ve soyisim yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetin söz konusu olur ise lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

Okuyucu garanti süresi ne kadardır?

Okuyucu, fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındaki süre içerisinde, herhangi bir yıpranma, talimatlara uyulmama veya yanlış kullanım sebebi dışında, okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda yeni okuyucu ile ücretsiz değişim yapılabilir.

 

Okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve okuyucuyu sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak” Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına” Abbott Libre” Gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295 ”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Ücretsiz değişim süreci ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Uygulama FreeStyle Libre okuyucumun yerini alabilir mi?

Evet. Uygulama, glikoz verilerini almak ve işlemek için FreeStyle Libre okuyucunun sahip olduğu teknolojinin aynısı kullanılarak geliştirildi. Bu nedenle uygulama da rutin glikoz takibi için kullanılabilir. Uygulama, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte veya okuyucunun yerine kullanılabilir.

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsanız şu adımları uygula:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunu KULLANMALISIN. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamayı aç ve sensörü uygulama ile okut (bir saat içinde DE/BE/NL)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsin.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okut

 

Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsanız veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsan, glikoz verilerinizde boşluklar görürsün; bu da raporlarını etkiler. Bu nedenle sensörünü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmen önemlidir. Böylece sağlık uzmanın glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

FreeStyle LibreLink uygulaması ile FreeStyle Libre okuyucu arasındaki farklılıklar nelerdir?

• Paylaşım: FreeStyle LibreLink uygulamasında raporlar doğrudan telefondan paylaşılabilir. Verileri bilgisayara yükleyebilmek için bir USB kablosu kullanarak okuyucuyu bağlayabilirsin.

 

• Görüntüleme: Okuyucu, yalın renkli bir dokunmatik ekrana sahiptir. Grafikler, uygulamada daha renkli ve daha yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenir.

 

• Notlar: Glokoz okumasının ilk 15 dakikası içerisinde, okuyucuya notlar ekleyebilirsin. Uygulama, Kayıt Defterine dilediğin zaman not ekleyebilmeyi ve buradaki notları görüntüleyebilmeyi sağlar. 

 

• Sesli Yanıt: Uygulama, etkinleştirilmişse, ölçüm birimi ile glikoz okumasını ve her okumadan sonra trend okunun yönünü sesli olarak belirtir.

 

• Raporlar: Okuyucu ve uygulama, glikoz raporları oluşturmak için aynı hesaplamaları kullanır. Okuyucuya kıyasla uygulamanın raporları daha renkli, detaylı ve etkileşimlidir. Ayrıca, uygulama, son 24 saat içindeki glikoz geçmişinin temel durumlarının yanı sıra A1c düzeyinize ilişkin tahminleri de görüntüler.

 

• Hatırlatmalar: Uygulama, sana özel hatırlatmaları kolayca kaydedebilmeni ve sensör her okutulduğunda sıfırlanan 8 saatlik bir zamanlayıcının kurulmasını sağlar. Hatırlatmaları görebilmen için telefonundaki uygulama bildirimlerinin etkinleştirilmiş olması gerekir.

 

• Diğer: Okuyucu bir insülin hesaplayıcı ve bir test çubuğu yuvasına sahiptir; bu nedenle hem sensör hem de kan glikoz okumaları için kullanılabilir.

FreeStyle Libre Sensör Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğin sıklıkta okutma yapabilirsin; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Sensör ne kadar büyük? Ne kadar derine takılıyor?

Sensör 5 mm yüksekliğinde, 35 mm çapındadır. Sensörün cildin altına giren kısmı 0,4 mm'den azdır ve cildin altına yaklaşık 5mm girer. Yapılan çalışmalarda, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sensörü cilde girişinin, parmak delinerek yapılan glukoz testinden daha fazla acı vermediği görüşündedir.
* Çoğu kişi FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, ankete katılan hastaların %93,4 (n=30) sensör takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmedikleri sorusuna kesinlikle katıldıklarını veya katıldıklarını belirtmiştir.

Sensör glikozu ne sıklıkta okuyabiliyor ve saklayabiliyor?

Sensör her dakika glikoz düzeylerini otomatik olarak ölçer ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklar. Sensör okuyucu tarafından okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri okuyucuya gönderir.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü okutarak giysilerin üzerinden glukoz okumalarını alabilirsin*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okuyucuya okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glukoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'te ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysan bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glukoz verilerini kaybedeceksin.

8 saatlik periyot sırasında okuyucu ile sensörü birden fazla kez okutursa glikoz okumalarının çakışma ihtimali var mı?

Okuyucu her okutmada hangi verilerin yeni olduğunu anlayacak kadar akıllıdır; aynı veriyi iki kez saymaz.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

Sensör nasıl uygulanır?

Sensör, uygulayıcı olarak bilinen kullan-at cihaz ile üst kolun arka tarafına uygulanır. Sensör uyguladığında, cildin altına ufak (5mm), steril bir lif yerleştirilir ve ufak yapıştırıcı bir ped ile yerine tutturulur.

Sensör ne kadar süre takılı kalır?

Sensör en fazla 14 gün kullanılabilir, 14 günden sonra, yapıştırıcı pedi soyarak sensörü çıkarmalısın.

Sensör vücudun neresine uygulanır?

Sensör yalnızca üst kolun arka tarafına uygulanabilir.

Sensör takılırken onu hissedecek miyim?

Sensörün cildin altına giren kısmının kalınlığı 0,4 mm'den azdır (1 mm yaklaşık birkaç saç telidir) ve cildin altına yaklaşık 5mm girer; insanların çoğu sensör takılıyken onu hissetmez*.

* Çoğu kullanıcı FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından yapılan bir çalışmada, hastaların %93,4'ü (n=30), Freestyle Libre takmanın konforlu olduğunu onaylamıştır.

Sensör takılıyken ne kadar glikoz okuması alınabilir?

Sensör takılıyken istediğin kadar glukoz okuması yapabilirsin. Sensör okutulduğunda, her dakika sana yeni bir glikoz sonucu verecektir. 24 saatlik eksiksiz bir glisemik tablo almak için en az 8 saate bir okutma yapman gerekmektedir.

14 günlük kullanım süresi boyunca sensörün doğruluğu tutarlı mı?

Evet, sensörün doğruluğu 14 güne kadar tutarlıdır.

Sensör takılıyken banyo, duş, egzersiz yapabilir miyim veya yüzebilir miyim?

Evet. Sensör, banyo yaparken, duşa girerken, yüzerken veya egzersiz yaparken takılabilir. Sensör 1 metre suyun altındaki derinliklerde takılmamalıdır ve 30 dakikadan uzun bir süre boyunca suda kalmamalıdır.

Sensör tavsiye edilen sıcaklıktan daha sıcak veya soğuk olduğu zaman takılırsa ne olur?

Sıcaklığın uygun olduğu bir konuma taşı ve birkaç dakika içinde tekrar okut.

14 günlük kullanım süresi bitiminde sensöre ne olur?

Sensör 14 gün sonra otomatik olarak çalışmayı durdurur.

Sensörü 14 günden önce çıkartırsam veya sensör düşerse ne olur?

Yeni bir sensörü başlatman gerekir. Okuyucu yeni bir sensörü tanımlayacak ve sensörü başlatmak isteyip istemediğini soracaktır.

Sensörün doğru şekilde çalıştığını nasıl bilebilirim?

Sensörün doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için okuyucuyu aç ve glikoz okuması almak için sensörü okut. Herhangi bir nedenden dolayı, sensör çalışmıyorsa, okuyucuda sensörün değiştirilmesini isteyen bir hata mesajı görünecektir.FreeStyle Libre sisteminin okumaları ile örtüşmeyen belirtilerin varsa veya okumalarının doğru olmadığından şüpheleniyorsan, kan şekeri ölçüm cihazını kullanarak parmaktan ölçüm ile okumayı kontrol et. Kolaylık için okuyucuda, FreeStyle Optium kan glukoz ve kan keton test çubukları ile çalışan entegre bir FreeStyle Optium kan glukoz cihazı bulunmaktadır. Glikoz okumaların ile tutarlı olmayan belirtiler yaşıyorsan, sağlık uzmanına danış.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsin. Sensörü/okuyucuyu hiç kullanmamış olsan dahi, sensörün dış ambalajını açman halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğun Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminsen, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandın ancak sensör ile ilgili bir şikayetin (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörünü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

Sensörünün düşmesi durumunda, düşen sensörünün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörün, ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörünü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetin söz konusu olur ise, lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295 ”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanırken nasıl yeni sensör başlatırım?

FreeStyle LibreLink mobil uygulamasını kullanırken yeni bir FreeStyle Libre üzerinden glikoz okumaları alabilmek için sensörü uygulama veya FreeStyle Libre okuyucu ile başlatman ve hazırlanması için zaman vermen gerekir.

 

Önemli: Aynı sensör oturumu için FreeStyle LibreLink uygulamasını veya FreeStyle Libre okuyucusunu kullanabilirsin. Her iki aracı da kullanmak istersen sensörü Okuyucu ile birlikte çalıştırmalısın. Ayrıntılı bilgi için, bkz. “Aynı sensörle FreeStyle LibreLink uygulamasının ve Okuyucunun kullanılması”.

 

Adım 1 Başlat

 

Sensörün kolunun arka, üst kısmında uygulanmış olduğundan, uygulamanın telefonuna doğru bir şekilde yüklendiğinden, kurulum sürecini tamamladığından ve telefonunun açık ve kilitsiz olduğundan emin ol.

 

Adım 2 Sensörü okut

 

Aşağıda sensör okutmaya ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır:

 

• FreeStyle LibreLink, FreeStyle Libre sensör ile iletişim kurmak için telefonunun Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisini kullanır.

 

• FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysan, sensörü telefonunuzla okuttuğunda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsin. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğini değiştirmen gerekebilir.

 

• Android telefonlar için:

 

o Akıllı telefonunun arka kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin) ve NFC antenini sensörün üzerine konumlandır. İlk uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden akıllı telefonunu hareket ettirme. Bu uyarılar, akıllı telefonun ile sensörün, bir NFC bağlantısı kurduğunu gösterir.

 

o İkinci uyarı sesini duyana ve/veya titreşimi hissedene kadar, akıllı telefonunu sensörün yakınında tutmaya devam et. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

• iPhone için:

 

o Uygulamayı aç

 

o “Okutma düğmesine” dokun

 

 Ana Ekrandaki mavi kutucuğa ya da sağ üst kısımdaki sembole dokunabilirsin.

 

 Okutmaya Hazır yazısı kaybolursa, okutma düğmesine yeniden bas.

 

 NFC artık etkinleştirilmiştir ve iPhone cihazın Sensörü okumaya hazırdır.

 

o iPhone cihazının üst kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin). Uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden iPhone cihazınızı hareket ettirme. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

 

 

• Telefonunun üzerindeki NFC anteninin konumunu belirlediğinde, telefonunun bu kısmını sensöre doğru tutarak güvenilir bir okuma gerçekleştirebilirsin.

 

• Yakınlık ve yönlendirmenin yanı sıra diğer faktörler de NFC performansını etkileyebilir. Örneğin, kalın veya metalik bir telefon kılıfı, NFC sinyalini engelleyebilir.

 

Sensörü başlattıktan sonra, ekranda, sensörün başarılı bir şekilde başlatıldığını ve hazırlandığını gösteren bir geri sayım mesajı göreceksin.

 

Adım 3 Bekle

 

Sensörün kullanıma uygun hale gelmesi için hazırlanması gerekir.

 

Adım 4 Sensörün hazır!

 

Bildirimler etkinleştirilmişse sensörünün hazır olduğunu belirten bir bildirim göreceksin. Mevcut glikoz okumalarını almak için, sensörü, başlatma sırasında uyguladığın yöntemin aynısını kullanarak telefonunuzla okutabilirsin.

FreeStyle Libre sensörleriyle kullanımı onaylanan başka uygulamalar var mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, Abbott Diabetes Care tarafından test edilen, FreeStyle Libre sensörleri ile uyumlu tek uygulamadır.

FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörleri ile birlikte çalışır mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen bilgileri görüntülemeyecektir. FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen glikoz verilerini görmek istiyorsan lütfen sağlık uzmanınıza danış.

FreeStyle sensörümü telefonuma nasıl okuturum?

Android:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı aç ve Android telefonunun arka kısmını FreeStyle Libre sensöre yaklaştırarak (gerekli mesafe telefona göre değişiklik gösterir) okut. Android telefonlarda NFC anteninin boyutu ve konumu, marka ve modele göre değişeceğinden telefonu FreeStyle Libre sensör etrafında hareket ettirerek okuma için en iyi konumu bulabilirsin.

 

 

 

En iyi okuma konumunu bulduğunda, telefonu FreeStyle Libre sensörden uzaklaştırmadan önce iki ayırt edici uyarı sesi duyana veya titreşim hissedene kadar bekle. İlk uyarı sesi, telefonun NFC özeliğinin, sensörü tanıdığını belirtir. İkinci ses ise okumanın tamamlandığını gösterir.

 

 

 

iPhone:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı aç ve uygulama içindeki okutma düğmelerinden birine dokunarak iPhone cihazının okutmaya hazır hale gelmesini sağla. Ana ekranda yer alan mavi düğme ve çoğu ekranın sağ üst köşesinde bulunan gri okutma simgesi olmak üzere iki tür okutma düğmesi mevcuttur. iPhone cihazının üst kısmını sensöre yaklaştır ve okutma işleminin tamamlandığını belirten bir ses duyana ve/veya bir titreşim hissedene kadar telefonunu hareket ettirme.

Sensörü okutmak için telefonumun kılıfını çıkarmalı mıyım?

Telefonunu kılıfı ile veya kılıfsız olarak kullanabilirsin. Bu, kılıfının malzemesine, kalınlığına ve NFC anteninin nasıl daha iyi çalıştığına bağlı olarak değişir. Telefonun plastik, silikon veya iletken olmayan diğer bir malzemeden üretildiyse muhtemelen kılıfı çıkarmadan okutma işlemini gerçekleştirebilirsin. Kılıfın alüminyum, metal veya iletken bir yüzeye sahip başka bir malzemeden üretildiyse okutma işleminden önce kılıfı çıkarman gerekebilir. Kılıfın kalınlığı da fark yaratabilir. Kılıfın çok kalınsa telefonunun sensörü okumasını engelleyebilir.

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsan şu adımları uygula:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunu KULLANMALISIN. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamanızı aç ve sensörü uygulama ile okut (bir saat içinde DE/BE/NL)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsin.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okut

 

Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsan veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsan, glikoz verilerinde boşluklar görürsün; bu da raporlarını etkiler. Bu nedenle sensörünü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmen önemlidir. Böylece sağlık uzmanın glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

Başka bir kişinin sensörünü okutmak için FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

FreeStyle LibreLink uygulaması, tek seferde tek bir sensör (ve tek bir kişi) ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her uygulama, tek bir kişi ile bağlantılıdır. Ancak, FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanan kişiler, LibreLinkUp (yerel ülke bağlantısını kullanın) adı verilen farklı bir uygulama ile aile üyelerine/bakıcılara bağlanabilir. LibreLinkUp, glikoz okumalarının uzaktan görüntülenebilmesini sağlar.

Sensörü okutarak glikoz değerlerimi nasıl kontrol edebilirim?

FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysan, sensörü telefonunla okuttuğunda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsin. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğini değiştirmen gerekebilir.

 

• Android telefonlar için:

 

o Telefonunuzda NFC teknolojisinin etkinleştirilmiş olduğundan emin ol.

 

o Samsung’un S-Health uygulaması gibi diğer NFC uygulamalarını kullanıyorsan her okutmadan önce FreeStyle LibreLink uygulamasını başlatmalısın. Ya da diğer NFC uygulamalarını kaldırarak telefonunun kilitsiz olduğu her an sensörü okutabilirsin.

 

o Telefonunun ARKA kısmını sensöre yaklaştır (bunu giysilerinin üzerinden gerçekleştirebilirsin) ve ilk uyarı sesini duyana kadar telefonunu yavaşça sensörün etrafında hareket ettir, ardından ikinci uyarı sesini duyana kadar telefonunu sabit tut. (Telefonunda sesler kapalıysa bu uyarı seslerini duyabilmen için sesleri açman gerekir).

 

o İlk uyarı sesi, telefon ve sensörün bir NFC bağlantısı kurduğunu belirtir..

 

o İkinci uyarı sesi ise telefonun sensörü başarılı bir şekilde okuduğunu gösterir.

 

o Aynı zamanda, sensör okunduğunda telefonunda bir titreşim de hissedeceksin.

 

 

 

• iPhone için:

 

o FreeStyle LibreLink uygulamasını aç

 

o Ana ekrandaki “okutma düğmesine” (“Yeni bir Sensör Başlatın” veya “glikozu Kontrol Edin” yazısı belirebilir) ya da uygulama ekranlarının pek çoğunda sağ üst köşede bulunan sensör simgesine dokun

 

o “Okutmaya Hazır” yazısı belirdiğinde, iPhone cihazınızın ÜST kısmını sensörüne yaklaştır.

 

o Sensör okutulduğunda, telefonun hafifçe titreyecektir.

 

Okutma işlemi başarıyla tamamlandığında, uygulama, mevcut glikoz okumanı, son sekiz saatlik glikoz geçmişin ve glikoz düzeyinin yönünü belirten bir trend okuyla birlikte gösterecektir.

 

Glikoz okumanı alamıyorsan veya bir hata mesajı alıyorsan, Hata Mesajları ve Sorun Giderme bölümüne git.

İADE VE DEĞİŞİM
FreeStyle Libre İade ve Değişim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsin. Sensörü/Okuyucuyu hiç kullanmamış olsan dahi, sensörün dış ambalajını açman halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğun Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminsen, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandın ancak sensör ile ilgili bir şikayetin (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörünü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Sensörünün düşmesi durumunda, düşen sensörünün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörün, ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve sensörünü geri göndermek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin isim ve soyisim yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetin söz konusu olur ise, lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin İsim ve Soyismi yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

Okuyucu garanti süresi ne kadardır?

Okuyucu, fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındaki süre içerisinde, herhangi bir yıpranma, talimatlara uyulmama veya yanlış kullanım sebebi dışında, okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda yeni okuyucu ile ücretsiz değişim yapılabilir.

 

Okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geç ve okuyucuyu sakla. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşme sırasında seri numarasını belirttiğin ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak” Yurtiçi Kargo” ile Alıcı kısmına” Abbott Libre” gönderici kısmına ise şikayetini oluştururken belirttiğin isim ve soyisim yazarak ”Obdan Sistem Antrepoculuk Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”311447295 ”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsin. Değişimi onaylanan ürünün depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürünün sana en kısa sürede gönderilecektir.

 

Ücretsiz değişim süreci ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Ürünü teslim aldığım tarihin üzerinden 14 günden fazla süre geçti, bu ürünü hala iade edebilir miyim?

14 günden daha uzun bir süre önce teslim edilmiş ürünleri sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğun Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşulunu sağladığından eminsen, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

Yanlış bir ürün teslim aldım, ne yapmalıyım?

Yanlış bir ürün teslim aldıysan, sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsin.

 

Satın almış olduğun Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşulunu sağladığından eminsen, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsin.

FreeStyle Libre Fiyat Bilgisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Başlangıç Paketi’nde hangi ürünler var?

Başlangıç paketi 2 sensör ve 1 okuyucudan oluşmaktadır.

FreeStyle Libre’yi online olarak satın alabilir miyim?

FreeStyle Libre’nin online satışı yoktur. Online olarak ürünü rezerve ettikten sonra satın alma işlemini Kifidis ödeme noktalarından gerçekleştirebilir ya da ödeme için Kifidis Müşteri Hizmetlerini 0850 474 00 19 numaralı hattından arayarak da destek alabilirsin.

FreeStyle Libre’yi taksitle satın alabilir miyim?

Evet, FreeStyle Libre’yi taksitle satın alabilirsin. Yapı Kredi ve İş Bankası’na ait kredi kartlarına 3 taksit; Akbank ve Garanti Bankası’na ait kredi kartlarına 2 taksit yapılmaktadır.

DİĞER
FreeStyle Libre Hakkında Diğer Sıkça Sorulan Sorular
Ambulatuvar Glikoz Profili nedir?

Birçok raporda bulunan Ambulatuvar Glukoz Profili (AGP) grafiği zaman içinde değişen glikoz düzeyleri için görsel bir referans sağlar. 5 günlük veya daha fazla sürelik sensör glikoz verileri 24 saatlik tek bir çizelgede birleştirilir ve bu verilerin grafiği çizilir. Verilerin bu şekilde grafiğini oluşturarak, günün belirli bir saatinde ortak olan değişkenlik örüntülerini seyirlerini görebilirsin.

Sağlık uzmanım internet veya bulut üzerinden raporlarıma uzaktan erişebilir mi?

Hayır, raporlara okuyucu bir bilgisayara bağlı olduğunda erişilebilir. Ancak sağlık uzmanın e-posta üzerinden raporlarının pdf versiyonunu gönderebilirsin (sağlık uzmanının izni ile).

Çocuğumda Tip 1 diyabet var. FreeStyle Libre'yi kullanabilir mi?

Evet, Freestyle Libre Flash Glukoz Takip Sistemi, şeker hastalığı olan kişilerdeki (4 yaş veya daha büyük) interstisyel sıvı glukoz seviyelerini ölçmek için endikedir. Çocuklardaki kullanımı (4-17 yaş), en az 18 yaşında bir hasta yakınının gözetimini gerektirir.

Flaş Glikoz Takip Sistemi nedir?

Flaş glikoz takip glikoz okumalarını fark ettirmeden elde etmenin yeni, kullanıcı dostu bir yoludur. Flaş glikoz takip sistemi mevcut glikoz okumasını gösteren eksiksiz bir tablo sunar ve bunun yanında sensörü okuyucuya okutarak glikoz düzeylerinin nasıl değiştiğini anlık olarak görebilirsin. Flaş glikoz takip sisteminin eşsiz kılan şey okuyucunun sensörü hızlı bir şekilde okuyarak, mevcut glikoz okumasını, 8 saatlik geçmişi ve glikoz seviyesinin yukarı çıkıp çıkmadığını, aşağı inip inmediğini ve istikrarlı bir seyir izleyip izlemediğini gösteren trend okunu içeren eksiksiz bir tablo sunar.

Flaş ne anlama gelmektedir?

'Flaş' kullanıcıların sensörü okuyucuya okutarak hızlıca glikoz okumaları aldığı anlamına gelmektedir. Flaş glikoz takibi aynı zamanda diyabetli insanlara ve sağlık uzmanlarına flaş bilgi sunar.

FreeStyle Libre sistemi nasıl çalışır?

Glikoz okumasını elde etmek için okuyucu ile sensör üzerinde hızlı, bir saniyelik okutma yapın. Bu kolay okutma, kan glikoz testine göre rutin parmak delimi işlemine gerek duymadan daha fazla bilgi sağlar. FreeStyle Libre sistemi glikoz verilerinin açık bir analizini sunan özet raporlar oluşturan bir yazılım da içermektedir. Bir kan glikoz metresi kullanılarak yapılan parmak delme testi, interstisyel sıvı glikoz düzeyleri kandaki glukoz düzeylerini isabetli olarak yansıtmadığında veya hipoglisemi veya yaklaşan hipoglisemi sistem tarafından rapor edildiğinde veya semptomlar sistem okumalarıyla uyuşmadığında hızla değişen glikoz düzeyleri sırasında gereklidir.

FreeStyle Libre sisteminin kalibre edilmesine gerek var mı?

Hayır, FreeStyle Libre sensörü üretim süreci sırasında kalibre edilir; bu yüzden kalibre etmene gerek yoktur. Sensör okutma ile aktive olur ve daha sonra 1 saatlik ısınma periyodunun ardından, glikoz okumalarını otomatik olarak kaydetmeye başlar.

Flaş Glikoz Takibi'nin kan glikoz takibinden farkı nedir?

Geleneksel kan glikoz takibi kullanıcılara farklı zaman noktalarını temsil eden glikoz okumaları sağlar. Kullanıcılar glikoz düzeylerinin nasıl değiştiği hakkında veya glikoz düzeylerinin hangi yönde seyrettiği hakkında bilgi almazlar. Böyle bir bilgi olmadan, önemli glikoz dalgalanmalarını, inişleri ve çıkışları kaçırmak kolaydır. Freestyle Libre sistemi glikoz okumalarını almak için yeni bir yoldur. Sensörü okuyucuya okutarak  güncel glikoz okumalarını almalarını sağlar ve glikoz değişiklikleri ile ilgili eksiksiz bir tablo sunar.

FreeStyle Libre sistemi çocuklar tarafından kullanılabilir mi?

FreeStyle Libre 4 yaş ve üzeri diyabetli çocuklarda kullanılabilir. Çocuklarda en az 18 yaşındaki bir hasta yakını tarafından kontrol edilmelidir. Hasta yakını, çocukların FreeStyle Libre kullanmasına ve ölçümlerin yorumlanmasına yardımcı olmalıdır.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

FreeStyle Libre sistemi nasıl saklanmalıdır?

Hem sensör hem de okuyucu 4°C ile 30°C arasında saklanmalıdır.

Trend oku nedir? Nasıl çalışır ve bana ne söyler?

FreeStyle Libre Flaş Glikoz Takip Sistemi glikoz düzeylerinin hangi yönde ve ne kadar hızlı değiştiğini söyleyen glikoz okumaları ile birlikte bir Trend Oku gösterir. Bu yüzden, istediğin zaman sadece güncel glikoz düzeyini öğrenmekle kalmayacaksın; aynı zamdan glikoz düzeyini hangi yönde ilerlediğini de göreceksin. Trend Okunun yönüne bağlı olarak, glikoz düzeylerinin yükselip yükselmediğini, düşüp düşmediğini veya istikrarlı olup olmadığını tespit edebileceksin.

Sistem neden 1 saatlik ısınma periyodunu gerektirir?

Abbott Diabetes Care ürünlerini kullanıcılar için güvenli kılma konusunda kararlıdır. Girişten sonra sensör ve vücudun ekilibre edilmesi gerekir (oturtulması). Araştırmanlarımız yoluyla, bu ekilibrasyon gerçekleşene kadar glikoz doğru bir şekilde ölçmenin her zaman kolay olmadığını tespit ettik. Bu yüzden, doğru glikoz okumaları sağlaması için sistemin 1 saat boyunca ekilibre olmasına izin verdik.

FreeStyle LibreLink uygulamasından sağlanan verileri, diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile nasıl paylaşılabilir?

Diyabetli kişiler, diyabetlerini yönetmek için pek çok farklı ürün veya uygulama kullanabilir.  Ülkeye bağlı olarak, FreeStyle LibreLink kullanıcıları, verilerini diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile paylaşabilir.

 

Ülkende paylaşım için hangi uygulamaların mevcut olduğunu görebilmek için FreeStyle LibreLink uygulamasının ana menüsünden Paylaş düğmesine dokunman yeterlidir. Mevcut paylaşım uygulamalarının listesinden dilediğin uygulamayı seç ve ekran üzerindeki talimatları takip et.

 

Glikoz okumalarını diğer uygulamalarla paylaşabilmek için bir ağ bağlantının olması gerekir.