SIKÇA SORULAN SORULAR

Cevap bekleyen sorularınız mı var? Aşağıdaki anahtar kelimelerin yardımıyla cevaplara hızlıca ulaşabilirsiniz.

FreeStyle Libre Okuyucu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğiniz sıklıkta okutma yapabilirsiniz; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Okuyucunun şarjı biterse ne olur? Okuyucunun şarjı biterse, glikoz okumalarını yine de kaydeder mi?

Okuyucunun şarjı biterse yeniden şarj edilmesi gerekir. Okuyucuda saklanan glukoz okumaları kaybolmaz. Eğer batarya tam olarak boşalmışsa, okuyucu yaklaşık olarak 3 saatte tam olarak şarj olur.

Okuyucunun ne sıklıkta şarj edilmesi gerekir?

Normal kullanım ile, okuyucu yeniden şarj edilmeyi gerektirmeden yaklaşık 7 gün boyunca kullanılabilir. Yeniden şarj edilmesi gerektiğinde okuyucuda düşük batarya uyarısı gözükecektir. Okuyucuda batarya ömrünü gösteren bir batarya ikonu bulunmaktadır.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü okutarak giysileriniz üzerinden glukoz okumalarını alabilirsiniz*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okuyucuya okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glikoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'de ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysanız, bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glikoz verilerini kaybedeceksiniz.

Okuyucuda hangi diller bulunmaktadır?

Okuyucunun dili ülkeye özgüdür ve bu yüzden ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Türkiye'den alacağınız okuyucular, sadece Türkçe olacaktır.

Okuyucu otomatik olarak kapanır mı?

Herhangi bir işlem yapılmadığında, 45 saniyeden sonra okuyucunun ekranı kararır ve 60 saniye sonra da kapanır. Kan şekeri ölçümü yapıldığında, test çubuğu okuyucudan çıkarıldığında ekran kapanacaktır.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

Okuyucumdaki ayarları düzenlemek veya değiştirmek için FreeStyle Libre yazılımını kullanabilir miyim?

Evet, okuyucuda aşağıdaki özellikleri düzenlemek ve değiştirmek için yazılımı kullanabilirsiniz.

 

Saat ve Tarih: Bilgisayarın saati ve tarihi ile eşleştirmek için okuyucunun saatini ve tarihini değiştirin. 12 saatlik veya 24 saatlik formatta olmak üzere saatin stilini değiştirebilirsiniz.

 

DİKKAT: Zamanı ve tarihi doğru olarak ayarlamak çok önemlidir. Bu değerler okuyucu verilerini ve ayarlarını etkiler.

 

Sesler ve Titreşimler: Okuyucunun bildirim tonlarının ses yüksekliğini değiştirin ve bildirim tonlarını, bildirim titreşimlerini ve tuş tonlarını açın ve kapatın.

 

Hedef Glukoz Aralığı: Okuyucu için hedef glukoz aralığını düzenler. Hedef Glukoz Aralığınızı sağlık uzmanınız ile birlikte belirleyin. Not: Okuyucuda, Hedef Glukoz Aralığı glukoz grafiklerinde görüntülenir ve Hedefte Geçirilen Zamanınızı hesaplamak için kullanılır.

 

Okuyucu Profili: Raporlara basılacak adı ve/veya kimlik numarasını değiştirin. Adı ve kimlik numarası okuyucuya kaydedilecektir ancak okuyucunun kendisinde görünür olmayacaktır. Notlar: Glikoz okumalarınıza ve kan şekeri ölçüm sonuçlarınıza «Egzersiz» veya «Gıda» gibi notlar ekleyin ve kendi özel notlarınızı oluşturun.

 

Hatırlatıcılar: Okuyucudaki «Glukozu Kontrol Et», «İnsülin Al» gibi hatırlatıcıları değiştirin veya düzenleyin veya kendi özel hatırlatıcılarınızı oluşturun.

Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsiniz. Sensörü/Okuyucuyu hiç kullanmamış olsanız dahi, sensörün dış ambalajını açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandınız ancak sensör ile ilgili bir şikayetiniz (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Sensörünüzün düşmesi durumunda, düşen sensörünüzün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörünüz ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz isim ve soyisim yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetiniz söz konusu olur ise lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

Okuyucu garanti süresi ne kadardır?

Okuyucu, fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındaki süre içerisinde, herhangi bir yıpranma, talimatlara uyulmama veya yanlış kullanım sebebi dışında, okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda yeni okuyucu ile ücretsiz değişim yapılabilir.

 

Okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak” UPS Kargo” ile Alıcı kısmına” Abbott Libre” Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83 ”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Ücretsiz değişim süreci ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Uygulama FreeStyle Libre okuyucumun yerini alabilir mi?

Evet. Uygulama, glikoz verilerini almak ve işlemek için FreeStyle Libre okuyucunun sahip olduğu teknolojinin aynısı kullanılarak geliştirildi. Bu nedenle uygulama da rutin glikoz takibi için kullanılabilir. Uygulama, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte veya okuyucunun yerine kullanılabilir.

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsanız şu adımları uygulayın:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunuzu KULLANMALISINIZ. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamanızı açın ve sensörü uygulama ile okutun (bir saat içinde DE/BE/NL)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsiniz.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okutun

 

Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsanız veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsanız, glikoz verilerinizde boşluklar görürsünüz; bu da raporlarınızı etkiler. Bu nedenle sensörünüzü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmeniz önemlidir. Böylece sağlık uzmanınız glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

FreeStyle LibreLink uygulaması ile FreeStyle Libre okuyucu arasındaki farklılıklar nelerdir?

• Paylaşım: FreeStyle LibreLink uygulamasında raporlar doğrudan telefondan paylaşılabilir. Verileri bilgisayara yükleyebilmek için bir USB kablosu kullanarak okuyucuyu bağlayabilirsiniz.

 

• Görüntüleme: Okuyucu, yalın renkli bir dokunmatik ekrana sahiptir. Grafikler, uygulamada daha renkli ve daha yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenir.

 

• Notlar: Glokoz okumasının ilk 15 dakikası içerisinde, okuyucuya notlar ekleyebilirsiniz. Uygulama, Kayıt Defterine dilediğiniz zaman not ekleyebilmeyi ve buradaki notları görüntüleyebilmeyi sağlar. 

 

• Sesli Yanıt: Uygulama, etkinleştirilmişse, ölçüm birimi ile glikoz okumasını ve her okumadan sonra trend okunun yönünü sesli olarak belirtir.

 

• Raporlar: Okuyucu ve uygulama, glikoz raporları oluşturmak için aynı hesaplamaları kullanır. Okuyucuya kıyasla uygulamanın raporları daha renkli, detaylı ve etkileşimlidir. Ayrıca, uygulama, son 24 saat içindeki glikoz geçmişinizin temel durumlarının yanı sıra A1c düzeyinize ilişkin tahminleri de görüntüler.

 

• Hatırlatmalar: Uygulama, size özel hatırlatmaları kolayca kaydedebilmenizi ve sensör her okutulduğunda sıfırlanan 8 saatlik bir zamanlayıcının kurulmasını sağlar. Hatırlatmaları görebilmeniz için telefonunuzdaki uygulama bildirimlerinin etkinleştirilmiş olması gerekir.

 

• Diğer: Okuyucu bir insülin hesaplayıcı ve bir test çubuğu yuvasına sahiptir; bu nedenle hem sensör hem de kan glikoz okumaları için kullanılabilir.

FreeStyle Libre Sensör Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Daha sık okutma yaparsam, örneğin 30 saniyede bir okutma yaparsam ne olur?

İstediğiniz sıklıkta okutma yapabilirsiniz; ancak okumalar dakikada bir güncellenecektir.

Sensör ne kadar büyük? Ne kadar derine takılıyor?

Sensör 5 mm yüksekliğinde, 35 mm çapındadır. Sensörün cildin altına giren kısmı 0,4 mm'den azdır ve cildin altına yaklaşık 5mm girer. Yapılan çalışmalarda, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sensörü cilde girişinin, parmak delinerek yapılan glukoz testinden daha fazla acı vermediği görüşündedir.
* Çoğu kişi FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, ankete katılan hastaların %93,4 (n=30) sensör takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmedikleri sorusuna kesinlikle katıldıklarını veya katıldıklarını belirtmiştir.

Sensör glikozu ne sıklıkta okuyabiliyor ve saklayabiliyor?

Sensör her dakika glikoz düzeylerini otomatik olarak ölçer ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklar. Sensör okuyucu tarafından okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri okuyucuya gönderir.

Sensörü giysilerimin üzerinden okutabilir miyim?

Evet, sensörü okutarak giysileriniz üzerinden glukoz okumalarını alabilirsiniz*.

* Okuyucu sensörün 1cm ile 4cm uzağında tutulduğunda, sensörden veriyi alabilir.

8 saatlik periyotta sensörü okuyucuya okutmazsam ne olur?

Okuyucu 8 saatlik periyod içinde en az bir kez okutulmaz ise en eski glukoz okumaları kaybolacaktır. Örneğin, sensörü saat 13:00'te ve daha sonra saat 22:00'de okuttuysanız bu durumda 13:00-14:00 arasındaki glukoz verilerini kaybedeceksiniz.

8 saatlik periyot sırasında okuyucu ile sensörü birden fazla kez okutursa glikoz okumalarının çakışma ihtimali var mı?

Okuyucu her okutmada hangi verilerin yeni olduğunu anlayacak kadar akıllıdır; aynı veriyi iki kez saymaz.

Okuyucu neden 15 dakikada bir verileri kaydediyor? Bunu neden daha sık yapmıyor?

Boyutu küçük tutabilmek amacıyla, sensör sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir. 8 saatlik verinin (tipik bir gece periyodu) saklanmasını sağlamak için 15 dakikalık aralık seçilmiştir.

Sensör nasıl uygulanır?

Sensör, uygulayıcı olarak bilinen kullan-at cihaz ile üst kolun arka tarafına uygulanır. Sensör uyguladığında, cildin altına ufak (5mm), steril bir lif yerleştirilir ve ufak yapıştırıcı bir ped ile yerine tutturulur.

Sensör ne kadar süre takılı kalır?

Sensör en fazla 14 gün kullanılabilir, 14 günden sonra, yapıştırıcı pedi soyarak sensörü çıkarmalısınız.

Sensör vücudun neresine uygulanır?

Sensör yalnızca üst kolun arka tarafına uygulanabilir.

Sensör takılırken onu hissedecek miyim?

Sensörün cildin altına giren kısmının kalınlığı 0,4 mm'den azdır (1 mm yaklaşık birkaç saç telidir) ve cildin altına yaklaşık 5mm girer; insanların çoğu sensör takılıyken onu hissetmez*.

* Çoğu kullanıcı FreeStyle Libre sensörü takılıyken ciltte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiştir. Abbott Diyabet Ürünleri tarafından yapılan bir çalışmada, hastaların %93,4'ü (n=30), Freestyle Libre takmanın konforlu olduğunu onaylamıştır.

Sensör takılıyken ne kadar glikoz okuması alınabilir?

Sensör takılıyken istediğiniz kadar glukoz okuması yapabilirsiniz. Sensör okutulduğunda, her dakika size yeni bir glikoz sonucu verecektir. 24 saatlik eksiksiz bir glisemik tablo almak için en az 8 saate bir okutma yapmanız gerekmektedir.

14 günlük kullanım süresi boyunca sensörün doğruluğu tutarlı mı?

Evet, sensörün doğruluğu 14 güne kadar tutarlıdır.

Sensör takılıyken banyo, duş, egzersiz yapabilir miyim veya yüzebilir miyim?

Evet. Sensör, banyo yaparken, duşa girerken, yüzerken veya egzersiz yaparken takılabilir. Sensör 1 metre suyun altındaki derinliklerde takılmamalıdır ve 30 dakikadan uzun bir süre boyunca suda kalmamalıdır.

Sensör tavsiye edilen sıcaklıktan daha sıcak veya soğuk olduğu zaman takılırsa ne olur?

Sıcaklığın uygun olduğu bir konuma taşıyın ve birkaç dakika içinde tekrar okutun.

14 günlük kullanım süresi bitiminde sensöre ne olur?

Sensör 14 gün sonra otomatik olarak çalışmayı durdurur.

Sensörü 14 günden önce çıkartırsam veya sensör düşerse ne olur?

Yeni bir sensörü başlatmanız gerekir. Okuyucu yeni bir sensörü tanımlayacak ve sensörü başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Sensörün doğru şekilde çalıştığını nasıl bilebilirim?

Sensörün doğru şekilde çalışıp çalışmatığını kontrol etmek için okuyucuyu açın ve glikoz okuması almak için sensörü okutun. Herhangi bir nedenden dolayı, sensör çalışmıyorsa, okuyucuda sensörün değiştirilmesini isteyen bir hata mesajı görünecektir.FreeStyle Libre sisteminin okumaları ile örtüşmeyen belirtileriniz varsa veya okumalarınızın doğru olmadığından şüpheleniyorsanız, kan şekeri ölçüm cihazını kullanarak parmaktan ölçüm ile okumayı kontrol edin. Kolaylık için okuyucuda, FreeStyle Optium kan glukoz ve kan keton test çubukları ile çalışan entegre bir FreeStyle Optium kan glukoz cihazı bulunmaktadır. Glikoz okumalarınız ile tutarlı olmayan belirtiler yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsiniz. Sensörü/okuyucuyu hiç kullanmamış olsanız dahi, sensörün dış ambalajını açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandınız ancak sensör ile ilgili bir şikayetiniz (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak”UPS Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

Sensörünüzün düşmesi durumunda, düşen sensörünüzün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörünüz, ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetiniz söz konusu olur ise, lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanırken nasıl yeni sensör başlatırım?

FreeStyle LibreLink mobil uygulamasını kullanırken yeni bir FreeStyle Libre üzerinden glikoz okumaları alabilmek için sensörü uygulama veya FreeStyle Libre okuyucu ile başlatmanız ve hazırlanması için zaman vermeniz gerekir.

 

Önemli: Aynı sensör oturumu için FreeStyle LibreLink uygulamasını veya FreeStyle Libre okuyucusunu kullanabilirsiniz. Her iki aracı da kullanmak isterseniz sensörü Okuyucu ile birlikte çalıştırmalısınız. Ayrıntılı bilgi için, bkz. “Aynı sensörle FreeStyle LibreLink uygulamasının ve Okuyucunun kullanılması”.

 

Adım 1 Başlatın

 

Sensörün kolunuzun arka, üst kısmında uygulanmış olduğundan, uygulamanın telefonunuza doğru bir şekilde yüklendiğinden, kurulum sürecini tamamladığınızdan ve telefonunuzun açık ve kilitsiz olduğundan emin olun.

 

Adım 2 Sensörü okutun

 

Aşağıda sensör okutmaya ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır:

 

• FreeStyle LibreLink, FreeStyle Libre sensör ile iletişim kurmak için telefonunuzun Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisini kullanır.

 

• FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysanız, sensörü telefonunuzla okuttuğunuzda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğinizi değiştirmeniz gerekebilir.

 

• Android telefonlar için:

 

o Akıllı telefonunuzun arka kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz) ve NFC antenini sensörün üzerine konumlandırın. İlk uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden akıllı telefonunuzu hareket ettirmeyin. Bu uyarılar, akıllı telefonunuz ile sensörün, bir NFC bağlantısı kurduğunu gösterir.

 

o İkinci uyarı sesini duyana ve/veya titreşimi hissedene kadar, akıllı telefonunuzu sensörün yakınında tutmaya devam edin. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

• iPhone için:

 

o Uygulamayı açın

 

o “Okutma düğmesine” dokunun

 

 Ana Ekrandaki mavi kutucuğa ya da sağ üst kısımdaki sembole dokunabilirsiniz.

 

 Okutmaya Hazır yazısı kaybolursa, okutma düğmesine yeniden basın.

 

 NFC artık etkinleştirilmiştir ve iPhone cihazınız Sensörü okumaya hazırdır.

 

o iPhone cihazınızın üst kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz). Uyarı sesini duymadan ve/veya bir titreşim hissetmeden iPhone cihazınızı hareket ettirmeyin. Bu uyarıların ardından okuma işlemi tamamlanacaktır.

 

 

 

• Telefonunuzun üzerindeki NFC anteninin konumunu belirlediğinizde, telefonunuzun bu kısmını sensöre doğru tutarak güvenilir bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

 

• Yakınlık ve yönlendirmenin yanı sıra diğer faktörler de NFC performansını etkileyebilir. Örneğin, kalın veya metalik bir telefon kılıfı, NFC sinyalini engelleyebilir.

 

Sensörü başlattıktan sonra, ekranda, sensörün başarılı bir şekilde başlatıldığını ve hazırlandığını gösteren bir geri sayım mesajı göreceksiniz.

 

Adım 3 Bekleyin

 

Sensörün kullanıma uygun hale gelmesi için hazırlanması gerekir.

 

Adım 4 Sensörünüz hazır!

 

Bildirimler etkinleştirilmişse sensörünüzün hazır olduğunu belirten bir bildirim göreceksiniz. Mevcut glikoz okumalarınızı almak için, sensörü, başlatma sırasında uyguladığınız yöntemin aynısını kullanarak telefonunuzla okutabilirsiniz.

FreeStyle Libre sensörleriyle kullanımı onaylanan başka uygulamalar var mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, Abbott Diabetes Care tarafından test edilen, FreeStyle Libre sensörleri ile uyumlu tek uygulamadır.

FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörleri ile birlikte çalışır mı?

Hayır, FreeStyle LibreLink uygulaması, FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen bilgileri görüntülemeyecektir. FreeStyle Libre Pro sensörlerinden gelen glikoz verilerini görmek istiyorsanız lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

FreeStyle sensörümü telefonuma nasıl okuturum?

Android:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı açın ve Android telefonunuzun arka kısmını FreeStyle Libre sensöre yaklaştırarak (gerekli mesafe telefona göre değişiklik gösterir) okutun. Android telefonlarda NFC anteninin boyutu ve konumu, marka ve modele göre değişeceğinden telefonu FreeStyle Libre sensör etrafında hareket ettirerek okuma için en iyi konumu bulabilirsiniz.

 

 

 

En iyi okuma konumunu bulduğunuzda, telefonu FreeStyle Libre sensörden uzaklaştırmadan önce iki ayırt edici uyarı sesi duyana veya titreşim hissedene kadar bekleyin. İlk uyarı sesi, telefonun NFC özeliğinin, sensörü tanıdığını belirtir. İkinci ses ise okumanın tamamlandığını gösterir.

 

 

 

iPhone:

 

FreeStyle Libre sensörü, kolunuzun arka üst kısmına uyguladıktan sonra, uygulamayı açın ve uygulama içindeki okutma düğmelerinden birine dokunarak iPhone cihazının okutmaya hazır hale gelmesini sağlayın. Ana ekranda yer alan mavi düğme ve çoğu ekranın sağ üst köşesinde bulunan gri okutma simgesi olmak üzere iki tür okutma düğmesi mevcuttur. iPhone cihazınızın üst kısmını sensöre yaklaştırın ve okutma işleminin tamamlandığını belirten bir ses duyana ve/veya bir titreşim hissedene kadar telefonunuzu hareket ettirmeyin.

Sensörü okutmak için telefonumun kılıfını çıkarmalı mıyım?

Telefonunuzu kılıfı ile veya kılıfsız olarak kullanabilirsiniz. Bu, kılıfınızın malzemesine, kalınlığına ve NFC anteninin nasıl daha iyi çalıştığına bağlı olarak değişir. Telefonunuz plastik, silikon veya iletken olmayan diğer bir malzemeden üretildiyse muhtemelen kılıfı çıkarmadan okutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kılıfınız alüminyum, metal veya iletken bir yüzeye sahip başka bir malzemeden üretildiyse okutma işleminden önce kılıfı çıkarmanız gerekebilir. Kılıfın kalınlığı da fark yaratabilir. Kılıfınız çok kalınsa telefonunuzun sensörü okumasını engelleyebilir.

Aynı sensörle FreeStyle Libre okuyucumu ve FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

Okuyucuyu ve uygulamayı aynı sensörle kullanmak istiyorsanız şu adımları uygulayın:

 

1. Yeni bir sensör başlatmak için okuyucunuzu KULLANMALISINIZ. Uygulama ile başlatılan sensör, FreeStyle Libre okuyucu ile birlikte kullanılamaz.

 

2. Sensör okuyucu ile birlikte başlatıldığında, uygulamanızı açın ve sensörü uygulama ile okutun (bir saat içinde DE/BE/NL)

 

3. Sensör hazır olduğunda, glikoz kontrolü için maksimum 14 gün boyunca uygulamayı ya da okuyucuyu kullanabilirsiniz.

 

4. Verilerde boşluk oluşmasını önlemek için sensörü 8 saatlik aralıklarla okuyucu veya uygulama ile okutun

 

Not: Aynı sensörle hem okuyucuyu hem uygulamayı kullanırsanız veriler, cihazlar arasında AKTARILMAYACAKTIR. Örneğin, okuyucuyu birkaç gün kullanıp daha sonraki günlerde uygulamayı kullanırsanız, glikoz verilerinizde boşluklar görürsünüz; bu da raporlarınızı etkiler. Bu nedenle sensörünüzü sekiz saatte bir uygulama ya da okuyucu ile okutmaya devam etmeniz önemlidir. Böylece sağlık uzmanınız glikoz trendleri ve seyirlerine ilişkin daha net verilere sahip olabilir.

Başka bir kişinin sensörünü okutmak için FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanabilir miyim?

FreeStyle LibreLink uygulaması, tek seferde tek bir sensör (ve tek bir kişi) ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her uygulama, tek bir kişi ile bağlantılıdır. Ancak, FreeStyle LibreLink uygulamasını kullanan kişiler, LibreLinkUp (yerel ülke bağlantısını kullanın) adı verilen farklı bir uygulama ile aile üyelerine/bakıcılara bağlanabilir. LibreLinkUp, glikoz okumalarının uzaktan görüntülenebilmesini sağlar.

Sensörü okutarak glikoz değerlerimi nasıl kontrol edebilirim?

FreeStyle Libre okuyucuyu daha önce kullandıysanız, sensörü telefonunuzla okuttuğunuzda okutma performansında bazı değişiklikler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Telefonların NFC performansı marka ve modele göre değişiklik gösterdiğinden, okutma tekniğinizi değiştirmeniz gerekebilir.

 

• Android telefonlar için:

 

o Telefonunuzda NFC teknolojisinin etkinleştirilmiş olduğundan emin olun.

 

o Samsung’un S-Health uygulaması gibi diğer NFC uygulamalarını kullanıyorsanız her okutmadan önce FreeStyle LibreLink uygulamasını başlatmalısınız. Ya da diğer NFC uygulamalarını kaldırarak telefonunuzun kilitsiz olduğu her an sensörü okutabilirsiniz.

 

o Telefonunuzun ARKA kısmını sensöre yaklaştırın (bunu giysilerinizin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz) ve ilk uyarı sesini duyana kadar telefonunuzu yavaşça sensörün etrafında hareket ettirin, ardından ikinci uyarı sesini duyana kadar telefonunuzu sabit tutun. (Telefonunuzda sesler kapalıysa bu uyarı seslerini duyabilmeniz için sesleri açmanız gerekir).

 

o İlk uyarı sesi, telefon ve sensörün bir NFC bağlantısı kurduğunu belirtir..

 

o İkinci uyarı sesi ise telefonun sensörü başarılı bir şekilde okuduğunu gösterir.

 

o Aynı zamanda, sensör okunduğunda telefonunuzda bir titreşim de hissedeceksiniz.

 

 

 

• iPhone için:

 

o FreeStyle LibreLink uygulamasını açın

 

o Ana ekrandaki “okutma düğmesine” (“Yeni bir Sensör Başlatın” veya “glikozu Kontrol Edin” yazısı belirebilir) ya da uygulama ekranlarının pek çoğunda sağ üst köşede bulunan sensör simgesine dokunun

 

o “Okutmaya Hazır” yazısı belirdiğinde, iPhone cihazınızın ÜST kısmını sensörünüze yaklaştırın.

 

o Sensör okutulduğunda, telefonunuz hafifçe titreyecektir.

 

Okutma işlemi başarıyla tamamlandığında, uygulama, mevcut glikoz okumanızı, son sekiz saatlik glikoz geçmişiniz ve glikoz düzeyinizin yönünü belirten bir trend okuyla birlikte gösterecektir.

 

Glikoz okumanızı alamıyorsanız veya bir hata mesajı alıyorsanız, Hata Mesajları ve Sorun Giderme bölümüne gidin.

YAZILIM
FreeStyle Libre Yazılım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
FreeStyle Libre sistemini kullanmak için mutlaka FreeStyle Libre yazılımı kullanmam gerekiyor mu?

Hayır, FreeStyle Libre yazılımı mutlaka kullanmak zorunda değilsiniz; yazılım glukoz verilerinizdeki trendleri ve seyirleri daha kolay tespit etmenize yardımcı olur.

FreeStyle Libre yazılımı bana nasıl yardımcı olacak?

Glikoz verilerinizdeki trendleri ve seyirleri daha kolay tespit etmenize yardımcı olmakta kullanılır. Günün belirli saatlerinde glukoz seviyenizin sürekli olarak yüksek veya düşük bir eğilim gösterdiğini tespit edebilir ve bu iyileşme bölgelerine odaklanabilirsiniz.

 

Yazılımı aynı zamanda okuyucunuzun belirli özelliklerini düzenlemek ve aktive etmek için de kullanabilirsiniz.

FreeStyle Libre yazılımı Windows XP, 7 veya 8 ile uyumlu mudur?

Evet, yazılım aşağıda belirtilen Windows İşletim Sistemleri ile uyumludur:

• Microsoft Windows 8 (32 veya 64 bit)

• Microsoft Windows 7 (32 veya 64 bit)

• Microsoft Windows XP (Hizmet Paketi 3)

FreeStyle Libre yazılımı Mac ile uyumlu mudur?

Evet, aşağıdaki Mac OS versiyonları ile uyumludur:

• OS X Mavericks

FreeStyle Libre yazılımını yüklemek için ''Yönetici'' haklarına ihtiyacım var mı?

Bilgisayarınıza başka bir yazılım yükleyebiliyorsanız, FreeStyle Libre yazılımını da yükleyebilmeniz gerekir. Örneğin işteki bilgisayarınıza yazılım yükleme izniniz yoksa, programı yüklemek için yöneticiniz ile konuşmanız gerekecektir.

Okuyucumdaki ayarları düzenlemek veya değiştirmek için FreeStyle Libre yazılımını kullanabilir miyim?

Evet, okuyucuda aşağıdaki özellikleri düzenlemek ve değiştirmek için yazılımı kullanabilirsiniz.

 

Saat ve Tarih: Bilgisayarın saati ve tarihi ile eşleştirmek için okuyucunun saatini ve tarihini değiştirin. 12 saatlik veya 24 saatlik formatta olmak üzere saatin stilini değiştirebilirsiniz. DİKKAT: Zamanı ve tarihi doğru olarak ayarlamak çok önemlidir. Bu değerler Okuyucu verilerini ve ayarlarını etkiler.Sesler ve Titreşimler: Okuyucunun bildirim tonlarının ses yüksekliğini değiştirin ve bildirim tonlarını, bildirim titreşimlerini ve tuş tonlarını açın ve kapatın.

 

Hedef Glukoz Aralığı: Okuyucu için hedef glukoz aralığını düzenler. Hedef Glukoz Aralığınızı sağlık uzmanınız ile birlikte belirleyin. Not: Okuyucuda, Hedef Glukoz Aralığı glukoz grafiklerinde görüntülenir ve Hedefte Geçirilen Zamanınızı hesaplamak için kullanılır.

 

Okuyucu Profili: Raporlara basılacak adı ve/veya kimlik numarasını değiştirin. Adı ve Kimlik numarası okuyucuya kaydedilecektir; ancak Okuyucunun kendisinde görünür olmayacaktır.

 

Notlar: Glukoz okumalarınıza ve kan şekeri ölçüm sonuçlarınıza «Egzersiz» veya «Gıda» gibi notlar ekleyin ve kendi özel notlarınızı oluşturun.Hatırlatıcılar: Okuyucudaki «Glukozu Kontrol Et», «İnsülin Al» gibi hatırlatıcıları değiştirin veya düzenleyin veya kendi özel hatırlatıcılarınızı oluşturun.

Yazılım güncellemelerini nasıl kontrol ederim?

Bir yazılım güncellemesi varsa, FreeStyle Libre yazılımı ana ekranında bir mesaj gösterilecektir. Güncellemeyi yapmak için ekrandaki talimatları takip edin.

 

Not: Güncelleme bildirimlerini almak için etkin bir internet bağlantısına ihtiyaç vardır.

FreeStyle Libre sisteminden gelen verilerimi sağlık uzmanım ile paylaşabilir miyim?

Günlük rutininizin yönetiminde sizinle daha iyi bir iş çıkarmaları için verilerinizi sağlık uzmanınız ile paylaşmanız her zaman teşvik edilir. FreeStyle Libre yazılımı, siz ve sağlık uzmanınız tarafından ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

eA1c nedir?

eA1c, seçilen zaman aralığı boyunca ortalama sensör glukozunu baz alan HbA1c için tahmini değerdir; eA1c, ekteki referanstan gelen formül kullanarak hesaplanır*. eA1c, laboratuvarda test edilen HbA1c'nin yerine geçmesi veya HbA1c'nin tahmin edilmesi için tasarlanmamıştır. Zaman içinde eA1c'de olan değişiklikleri izlemek için bu değeri de kullanabilirsiniz.* Nathan DM, Kuenen J, Borg R, et al. Translating the HbA1c assay into estimated average glucose values. Diabetes Care. 2008;31:1473-1478.

İADE VE DEĞİŞİM
FreeStyle Libre İade ve Değişim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Sensör ve okuyucu iade koşulları nelerdir?

Sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsiniz. Sensörü/Okuyucuyu hiç kullanmamış olsanız dahi, sensörün dış ambalajını açmanız halinde, güvenlik ve hijyen nedeniyle iadesi kabul edilmemekte, para iadesi yapılamamaktadır. Ürün teslim tarihi üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ürünleri, sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşullarını sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Sensör ve okuyucu değişim koşulları nelerdir?

Sensörü kullandınız ancak sensör ile ilgili bir şikayetiniz (düşme, bozulma) söz konusu ise, mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Sensörünüzün düşmesi durumunda, düşen sensörünüzün yerine en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, ücretsiz sensör değişimi yapılmaktadır. Düşen sensörünüz, ile ilgili mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve sensörünüzü geri göndermek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan sensörü, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile alıcı kısmına ” Abbott Libre ”, gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz isim ve soyisim yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83” numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Okuyucu ile ilgili bir şikayetiniz söz konusu olur ise, lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu gerektiğinde geri gönderilmek üzere saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak ”UPS Kargo” ile Alıcı kısmına ” Abbott Libre ” , Gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz İsim ve Soyismi yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

Okuyucu garanti süresi ne kadardır?

Okuyucu, fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındaki süre içerisinde, herhangi bir yıpranma, talimatlara uyulmama veya yanlış kullanım sebebi dışında, okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda yeni okuyucu ile ücretsiz değişim yapılabilir.

 

Okuyucunun hata vermesi veya ayıplı olması durumunda mutlaka Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz ve okuyucuyu saklayınız. Müşteri Hizmetlerimiz ile görüşmeniz sırasında seri numarasını belirttiğiniz ve Müşteri Hizmetleri tarafından değişimi onaylanan okuyucuyu, sipariş paketinde bulunan Tıbbi atık poşetinin içine koyarak” UPS Kargo” ile Alıcı kısmına” Abbott Libre” gönderici kısmına ise şikayetinizi oluştururken belirttiğiniz isim ve soyisim yazarak ”Orta Mah. 30 Ağustos Cad. No:96 Tepeören - Tuzla/İstanbul” adresine ”A03F83 ”numaralı kod ile ücretsiz kargolayabilirsiniz. Değişimi onaylanan ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, yeni ürününüz size en kısa sürede gönderilecektir.

 

Ücretsiz değişim süreci ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Ürünü teslim aldığım tarihin üzerinden 14 günden fazla süre geçti, bu ürünü hala iade edebilir miyim?

14 günden daha uzun bir süre önce teslim edilmiş ürünleri sadece kusurlu veya hatalı olmaları halinde iade olarak kabul edebilmekteyiz.

 

Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşulunu sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Yanlış bir ürün teslim aldım, ne yapmalıyım?

Yanlış bir ürün teslim aldıysanız, sensör ve okuyucunun kutusu (dış ambalajı dahil) açılmamış ise, ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde sensörü/okuyucuyu iade edebilirsiniz.

 

Satın almış olduğunuz Freestyle Libre Sensör veya Okuyucunun yukarda bahsedilen iade koşulunu sağladığından eminseniz, iade sürecini başlatmak ve daha detaylı bilgi için Müşteri Hizmetlerimize resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında 0850 577 7504 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

DİĞER
FreeStyle Libre Hakkında Diğer Sıkça Sorulan Sorular
Ambulatuvar Glikoz Profili nedir?

Birçok raporda bulunan Ambulatuvar Glukoz Profili (AGP) grafiği zaman içinde değişen glikoz düzeyleri için görsel bir referans sağlar. 5 günlük veya daha fazla sürelik sensör glikoz verileri 24 saatlik tek bir çizelgede birleştirilir ve bu verilerin grafiği çizilir. Verilerin bu şekilde grafiğini oluşturarak, günün belirli bir saatinde ortak olan değişkenlik örüntülerini seyirlerini görebilirsiniz.

Sağlık uzmanım internet veya bulut üzerinden raporlarıma uzaktan erişebilir mi?

Hayır, raporlara okuyucu bir bilgisayara bağlı olduğunda erişilebilir. Ancak sağlık uzmanınız e-posta üzerinden raporlarınızın pdf versiyonunu gönderebilirsiniz (sağlık uzmanınızın izni ile).

Çocuğumda Tip 1 diyabet var. FreeStyle Libre'yi kullanabilir mi?

Evet, Freestyle Libre Flash Glukoz Takip Sistemi, şeker hastalığı olan kişilerdeki (4 yaş veya daha büyük) interstisyel sıvı glukoz seviyelerini ölçmek için endikedir. Çocuklardaki kullanımı (4-17 yaş), en az 18 yaşında bir hasta yakınının gözetimini gerektirir.

Flaş Glikoz Takip Sistemi nedir?

Flaş glikoz takip glikoz okumalarını fark ettirmeden elde etmenin yeni, kullanıcı dostu bir yoludur. Flaş glikoz takip sistemi mevcut glikoz okumasını gösteren eksiksiz bir tablo sunar ve bunun yanında sensörü okuyucuya okutarak glikoz düzeylerinizin nasıl değiştiğini anlık olarak görebilirsiniz. Flaş glikoz takip sisteminin eşsiz kılan şey okuyucunun sensörü hızlı bir şekilde okuyarak, mevcut glikoz okumasını, 8 saatlik geçmişi ve glikoz seviyesinin yukarı çıkıp çıkmadığını, aşağı inip inmediğini ve istikrarlı bir seyir izleyip izlemediğini gösteren trend okunu içeren eksiksiz bir tablo sunar.

Flaş ne anlama gelmektedir?

'Flaş' kullanıcıların sensörü okuyucuya okutarak hızlıca glikoz okumaları aldığı anlamına gelmektedir. Flaş glikoz takibi aynı zamanda diyabetli insanlara ve sağlık uzmanlarına flaş bilgi sunar.

FreeStyle Libre sistemi nasıl çalışır?

Glikoz okumasını elde etmek için okuyucu ile sensör üzerinde hızlı, bir saniyelik okutma yapın. Bu kolay okutma, kan glikoz testine göre rutin parmak delimi işlemine gerek duymadan daha fazla bilgi sağlar. FreeStyle Libre sistemi glikoz verilerinizin açık bir analizini sunan özet raporlar oluşturan bir yazılım da içermektedir. Bir kan glikoz metresi kullanılarak yapılan parmak delme testi, interstisyel sıvı glikoz düzeyleri kandaki glukoz düzeylerini isabetli olarak yansıtmadığında veya hipoglisemi veya yaklaşan hipoglisemi sistem tarafından rapor edildiğinde veya semptomlar sistem okumalarıyla uyuşmadığında hızla değişen glikoz düzeyleri sırasında gereklidir.

FreeStyle Libre sisteminin kalibre edilmesine gerek var mı?

Hayır, FreeStyle Libre sensörü üretim süreci sırasında kalibre edilir; bu yüzden kalibre etmenize gerek yoktur. Sensör okutma ile aktive olur ve daha sonra 1 saatlik ısınma periyodunun ardından, glikoz okumalarını otomatik olarak kaydetmeye başlar.

Flaş Glikoz Takibi'nin kan glikoz takibinden farkı nedir?

Geleneksel kan glikoz takibi kullanıcılara farklı zaman noktalarını temsil eden glikoz okumaları sağlar. Kullanıcılar glikoz düzeylerinin nasıl değiştiği hakkında veya glikoz düzeylerinin hangi yönde seyrettiği hakkında bilgi almazlar. Böyle bir bilgi olmadan, önemli glikoz dalgalanmalarını, inişleri ve çıkışları kaçırmak kolaydır. Freestyle Libre sistemi glikoz okumalarını almak için yeni bir yoldur. Sensörü okuyucuya okutarak  güncel glikoz okumalarını almalarını sağlar ve glikoz değişiklikleri ile ilgili eksiksiz bir tablo sunar.

FreeStyle Libre sistemi çocuklar tarafından kullanılabilir mi?

FreeStyle Libre 4 yaş ve üzeri diyabetli çocuklarda kullanılabilir. Çocuklarda en az 18 yaşındaki bir hasta yakını tarafından kontrol edilmelidir. Hasta yakını, çocukların FreeStyle Libre kullanmasına ve ölçümlerin yorumlanmasına yardımcı olmalıdır.

Sensör paketi ve uygulayıcı gibi tek kullanımlık bileşenleri nasıl atılır?

Bu ürün, elektronik ekipmanlara, bataryalara, keskin malzemelere ve potansiyel olarak vücut sıvılarına maruz kalan malzemelere ilişkin tüm geçerli yerel mevzuatlara atılmalıdır. Bu kullanılan uygulayıcının ve sensör paketinin Biyolojik Olarak Tehlikeli Keskin Maddeler çöp kutusuna atılması gerektiği anlamına gelmektedir; bölge hemşiresi veya GP'den klinik atık başvurusunun yapılması gerekir; ancak diyabeti olan insanlarını bir çoğu halihazırda gerekli düzenlemelere sahiptir. Kullanılmış sensör çıkartılmalı, dezenfektan ile silinmeli ve sonra elektriksel atık olarak atılmalıdır (batarya gibi).

FreeStyle Libre sistemi nasıl saklanmalıdır?

Hem sensör hem de okuyucu 4°C ile 30°C arasında saklanmalıdır.

Trend oku nedir? Nasıl çalışır ve bana ne söyler?

FreeStyle Libre Flaş Glikoz Takip Sistemi glikoz düzeylerinin hangi yönde ve ne kadar hızlı değiştiğini söyleyen glikoz okumaları ile birlikte bir Trend Oku gösterir. Bu yüzden, istediğiniz zaman sadece güncel glikoz düzeyinizi öğrenmekle kalmayacaksınız; aynı zamdan glikoz düzeyinizi hangi yönde ilerlediğini de göreceksiniz. Trend Okunun yönüne bağlı olarak, glikoz düzeylerinizin yükselip yükselmediğini, düşüp düşmediğini veya istikrarlı olup olmadığını tespit edebileceksiniz.

Sistem neden 1 saatlik ısınma periyodunu gerektirir?

Abbott Diabetes Care ürünlerini kullanıcılar için güvenli kılma konusunda kararlıdır. Girişten sonra sensör ve vücudun ekilibre edilmesi gerekir (oturtulması). Araştırmanlarımız yoluyla, bu ekilibrasyon gerçekleşene kadar glikoz doğru bir şekilde ölçmenin her zaman kolay olmadığını tespit ettik. Bu yüzden, doğru glikoz okumaları sağlaması için sistemin 1 saat boyunca ekilibre olmasına izin verdik.

FreeStyle LibreLink uygulamasından sağlanan verileri, diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile nasıl paylaşılabilir?

Diyabetli kişiler, diyabetlerini yönetmek için pek çok farklı ürün veya uygulama kullanabilir.  Ülkeye bağlı olarak, FreeStyle LibreLink kullanıcıları, verilerini diğer diyabet veya sağlık yönetim uygulamaları ile paylaşabilir.

 

Ülkenizde paylaşım için hangi uygulamaların mevcut olduğunu görebilmek için FreeStyle LibreLink uygulamasının ana menüsünden Paylaş düğmesine dokunmanız yeterlidir. Mevcut paylaşım uygulamalarının listesinden dilediğiniz uygulamayı seçin ve ekran üzerindeki talimatları takip edin.

 

Glikoz okumalarınızı diğer uygulamalarla paylaşabilmek için bir ağ bağlantınızın olması gerekir.