Tip 2 Diyabet Belirtileri
 

Bende diyabet var mı (şeker hastası olduğumu nasıl anlarım) ya da tip1 / tip2 diyabet olabilir miyim gibi sorular sıklıkla akla gelir. Bu soruların yanıtları için diyabet belirtilerini araştırmak ve hekime başvurarak gerekli kan testlerini yaptırmak gerekir. Diyabetin belirtileri konusunda araştırma yaparken de diyabet türleri ayrımını bilmek gerekir. Zira, pre-diyabet, gebelik diyabeti, tip1 diyabet ve tip2 diyabette belirtiler birbirinden farklı olabilir. Bu yazımızda insülin direnci ile tanımlanan tip2 diyabetin belirtilerini inceleyelim.

 

Tip 2 Diyabetin Belirtileri Nelerdir?
 

Tip 2 diyabetli olduğumu nasıl anlarım sorusunun net yanıtı yukarıda da bahsettiğimiz gibi kan testi sonucunun hekim tarafından değerlendirilmesi ile verilebilir. Ancak bazı şeker hastalığı belirtileri kişiler için özellikle  hekime başvurma konusunda referans olacaktır. Temelde diyabetin belirtileri, ağız kuruluğu, sürekli susama, sık idrara çıkma, halsizlik, cilt kuruluğu ve iştaha rağmen kilo kaybetme şeklinde özetlenir. Tip2 diyabet olduğunu gösteren belirtiler, Uluslararası Diyabet Federasyonu açıklamasına göre şöyle listeleniyor:

·       Aşırı susama

·       Sık idrara çıkma

·       Ani acıkma

·       Ani bulanık görme

·       Halsizlik

·       Bulantı

·       Zor kapanan yaralar

·       Ayaklarda karıncalanma ve iğnelenme

·       Deride kaşıntı

·       Vajinal enfeksiyon

       

Tip 2 Diyabet Hakkında
 

Tip 2 diyabet, daha çok insülin direnciyle karakterizedir. İnsülin yeterince düzenli salınıp etkili olamamaktadır. Aslında insülin miktarları normal, hatta fazla bile olabilir. Sıklıkla egzersiz ve diyet, yeme içme kontrolü tedavide en etkin yöntemlerdir. Bununla beraber tedaviye ilaç ve bazen insülin de eklemek gerekebilir. Özetle; tip 2 diyabetlide insülin üretimi ya az seviyededir ya da pankreas, bir sebeple insülini kullanamaz.

 

Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri
 

·       Kilonun yüksek olması

Vücut kitle indeksinin 25kg/m2’nin üzerinde olması, diyabet için önemli bir risk faktörüdür.

·       Yaşın ilerlemiş olması

40 yaş ve üzerinde diyabetli olma olasılığı artar. Başka bir deyişle yaşlandıkça, diyabet riski artmaktadır.

·       Ailede diyabetli kişi olması

Araştırmalar, eğer yakın aile üyelerinde bir diyabet hikayesi var ise kişilerin daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Akrabalık ne kadar yakın ise, diyabet riskiniz de o kadar yüksektir.

·       Hareketsiz yaşam tarzı

Araştırmalar aktif bir hayat sürdürmeyen kişilerin, daha fazla tip 2 diyabet riskinde olduğunu göstermiştir. Bu nedenle egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak, diyabet risk faktörlerini azaltabilir.

·       Irk faktörü

Afrikalı-Amerikalı, Hispanik Amerikalı, Yerli Amerikalı, Asyalı- Amerikalı ve Pasifik Adalılarda daha fazla diyabet ortaya çıkmaktadır.

·       Hamilelik diyabeti olanlar

Bazı kadınlarda, hamilelikleri sırasında “gestasyonel diyabet” adıyla bilinen geçici bir diyabet tipi oluşur. Gestasyonel diyabet tüm hamileliklerin %2-5’inde gelişir. Fakat genellikle, hamilelik sonlandığında kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabeti olan veya 4 kg veya daha büyük bebek dünyaya getiren kadınlarda, yaşamlarında daha geç bir dönemde, Tip 2 diyabetli olma riski daha fazladır.

 

Tip 1 ve Tip 2 Arasında Ne Fark var?
 

İsimleri benzer olsa da birbirlerinden çok farklı patafizyolojik oluş mekanizmalarına sahiptirler. Tip1 diyabet, pankreasın bir sebeple insülin üretememesi ve kişinin dışarıdan insülin takviyesine ihtiyaç duyması şeklinde özetlenebilir. Tip2 diyabette ise pankreasın insülini kullanmakta zorlanması söz konusudur. Çok keskin bir ayrımı olmasa da tip1 diyabet çocukluk çağından itibaren görülürken tip2 diyabet ise genellikle  40’lı yaşlardan sonra görülür. İki diyabet tipi için de sıklıkla evde şeker ölçümü yapılarak değerler yakından takip edilmelidir.

Sürekli şeker takibi ile günlük aktivitelerin şeker değişimlerine etkisi anlaşılarak, aktiviteler yeniden gözden geçirilebilir. Böylelikle artan şeker değişimi farkındalığı daha etkin bir diyabet tedavi sürecini beraberinde getirir.

 

Kaynak 1: Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Tip 2 Diyabetin Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, www.diyabet.com

Kaynak 2: Dr. Erol Aktunç/ Dr. Murat Ünalacak / Dr. Nejat Demircan, Tip 2 Diyabette Patafizyoloji ve Akılcıl Tedavi Yaklaşımı, www.ttb.org.tr.

DİĞER MAKALELER