Yemiş Bar

 

Günümüzde çocukluk çağında obezite sıklığı hızla artmakta ve bunun en önemli nedenleri arasında enerjisi yoğun besinlerin (abur/cubur, şekerli içecekler, fast-food, hazır yiyecekler vs) tüketiminde artma ve hareketsiz yaşam vardır.[1] Birçok araştırma, çocuklarda Tip 2 diyabet için en önemli risk faktörünün “obezite” olduğunu gösteriyor. Bu durumda sağlıksız beslenmenin hem obezite hem de Tip2 diyabet için en önemli risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz[3]. Çocuklarda şeker hastalığı bir kez oluşunca yaşam boyu sürer.[4] Bu sebeple diyabetli çocuklar insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzenlerinde yaşarlar. Sadece çocukların değil başta tüm diyabetlilerin ve aslında hepimizin kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durmasında yarar var. Bu değerli bilgilerden sonra, diyabetli çocuklar için, kompleks karbonhidratlar içeren, sağlıklı atıştırmalıklar beslenme planına dahil edilebilir Yapımı kolay ve tadı lezzetli sağlıklı atıştırmalık tarifimiz Yemiş Bar’ın detayları aşağıda[2]: 

 

Malzemeler:

3 yemek kaşığı çiğ kaju

3 yemek kaşığı badem

3 yemek kaşığı fındık

3 yemek kaşığı antep fıstığı

3 yemek kaşığı kiraz kurusu

3 yemek kaşığı siyah üzüm

1 su bardağı yulaf ezmesi

150 gr organik bal

1 tatlı kaşığı tarçın

2 yemek kaşığı az yağlı fıstık ezmesi

2 yemek kaşığı file badem

2 yemek kaşığı file antep fıstığı

 

Hazırlanışı: Öncelikle çiğ kaju, badem, fındık ve antep fıstığını blender ile çekin, robotta rahat çekebilmek için malzemelerin hemen hemen yarısına gelecek şekilde sıcak su ekleyin.Daha sonra üzerlerine file Antep fıstığı, file badem ve toz tarçın ekleyin. Kiraz kurusu, siyah kuru üzümü, fıstık ezmesini, yulaf ezmesini ve balı karışıma ilave ettikten sonra karışımı yağlı kağıda sererek fırında 20-30 dakika pişirin.

Çocuğuna da gönül rahatlığı ile kendin yaptığın bu atıştırmalıktan yedirebilirsin.

 


Kaynakça1: Çocukluk Çağı Obezitesi - Bayram DELEŞ 

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/702492

Kaynakça 2: https://www.youtube.com/watch?v=sC934ZUlvJA 

Kaynakça 3: Obezite ve Tip-2 Diyabet - Yrd. Doç. Dr. Emine Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Kaynakça 4: Sağlık Bakanlığı, Soru ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet


ADC-37213 v.1.0 04/21

DİĞER MAKALELER