Yemiş Bar


Günümüzde çocukluk çağında obezite sıklığı hızla artmakta ve bunun en önemli nedenleri arasında enerjisi yoğun besinlerin (abur/cubur, şekerli içecekler, fast-food, hazır yiyecekler vs) tüketiminde artma ve hareketsiz yaşam vardır. Birçok araştırma, çocuklarda Tip 2 diyabet için en önemli risk faktörünün “obezite” olduğunu gösteriyor. Bu durumda sağlıksız beslenmenin hem obezite hem de Tip2 diyabet için en önemli risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda şeker hastalığı bir kez oluşunca yaşam boyu sürer. Bu sebeple diyabetli çocuklar insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzenlerinde yaşarlar. Sadece çocukların değil başta tüm diyabetlilerin ve aslında hepimizin kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durmasında yarar var. Bu değerli bilgilerden sonra özellikle diyabetli çocuklara gönül rahatlığıyla yedirebileceğin sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsin. Yapımı kolay ve tadı lezzetli sağlıklı atıştırmalık tarifimiz Yemiş Bar’ın detayları aşağıda: 
 
Malzemeler:
6 avuç kuru dut
7-8 adet kuru incir
10-12 adet gün kurusu
1 avuç ceviz
2 avuç badem


Hazırlanışı: 6 avuç kuru dut, 7-8 adet kuru incir ve 10-12 adet gün kurusunu robotta rahat çekebilmek için malzemelerin hemen hemen yarısına gelecek şekilde sıcak su ekle. Dut ile bademi robota koyun ve ufak parçalar haline gelene kadar çek. Bu karışımı bir kaba al. İncirleri, daha rahat çekilebilmesi için bir kaç parçaya böl ve robotta çek. Bu çektiğin incirlerin yarısını hazırladığın dut karışımına ekle. Sonra kayısıları da birkaç parçaya böl ve 1 avuç cevizle beraber robota ekle. Kalan incirleri de kayısı karışımına ekle ve 5-6 tane karanfilin tepelerini ufalayarak bu karışıma ekle.
Fırın tepsisine fırın kağıdı yerleştir ve bu karışımları üzerine 1 parmak kalınlığında olacak şekilde yay, isterseniz pasta kalıpları ile şekiller de verebilirsin ve daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. Fırında 50 derecede yaklaşık 5-5.5 saat beklet. Böylece iyice kuruyacak ve pestil lezzetinde çikolata alternatifi sağlıklı bir atıştırmalığın olacak. Çocuğuna da gönül rahatlığı ile kendin yaptığın bu atıştırmalıktan yedirebilirsin. 

 

ADC2019-02-49

DİĞER MAKALELER